Ostrov Hvar Chorvátsko - Chorvátska Madeira

Termín a dĺžka konania: 22.09. – 29.09. 2023, 8 dní / 7nocí – cykloturistika v malej skupine
Doprava: vlastná, či už autom,vlakom alebo aj letecky /Split/, alebo našim mikrobusom 8+1 s krytým prívesom, ktorý vám bezpečne prevezie bicykle a batožinu (cena 200,-EUR/osoba vrátane trajektu)
Ubytovanie a strava: podľa vlastného výberu v lokalite konania podujatia, hradí sa priamo ubytovateľovi, alebo využite náš tip uvedený nižšie - hotel Hvar, Jelsa s bohatou polpenziou (pre vypísaný termín cena 245/EUR)
Účastnícky poplatok: 200 Eur/osoba

V prídade záujmu o účasť vám vystavíme podrobnú kalkuláciu nákladov spojených s organizáciou podujatia a to bez navýšenia cien sprostredkovaných služieb, ako je ubytovanie, preprava, strava, trajekt a pod. Orientačná celková suma vašich njákladov na podujatie je 650,-EUR na osobu(z toho ubytovanie 245/EUR+pobytova taxa, doprava v rátane trajektu a prenájmu mikrobusu 200,-EUR, účastnícky poplatok 200,-EUR.).
Stacks Image 3249
Hvar – to je úchvatná príroda, romantické zátoky s panenskými plážami a nekonečné polia levandúľ. Monumentálne historické pamiatky aj pôvodná kamenná architektúra vidieka. Chorvátsky ostrov Hvar nájdete v Strednej Dalmácii. Je to jeden z najväčších a najnavštevovanejších ostrovov na Jadrane a bezpochyby jeden z najkrajších ostrovov na svete. Ostrov Hvar má aj množstvo ďalších NAJ, ktoré sami spoznáte, akonáhle ich navštívite. A nie je náhoda, že je Hvar nazývaný aj chorvátska Madeira alebo levanduľový ostrov…
Prezývku „chorvátska Madeira“ si Hvar získal vďaka najväčšiemu počtu hodín slnečného svitu na Jadrane. A to zďaleka neplatí len v letných mesiacoch. Aj keď je Hvar najviac navštevovaný v lete, tomu, kto netúži len po oddychu na pláži, má čo ponúknuť od jari do neskorej jesene. Výhodou návštevy pred sezónou alebo po nej je minimum návštevníkov, nízke ceny a príjemné denné teploty. Na prvý pohľad vás na Hvare zaujme tiež bujná a rozmanitá vegetácia.
Ak ste Chorvátsko už niekedy v minulosti navštívili a ste presvedčení, že ho už dobre poznáte, vyberte sa na Hvar. Je to úplne iný kraj – prírodou, pamiatkami, atmosférou aj neobyčajnou vôňou vzduchu. Na prvý nádych pocítite horúci vzduch, ktorý so sebou nesie krásnu, jemne slanú vôňu všadeprítomných borovíc a okolitého mora. Na sklonku dňa, keď sa poriadne započúvate, začujete na západe zasyčať Slnko, ako sa dotýka mora. Na nebo nastúpia hviezdy.. A až vtedy a tam, zahalení čiernou tmou, zistíte, čo znamená dotýkať sa hviezd.

Zostavte si vlastný program, alebo využite ten náš:

Itinerár cykloturistika Hvar, 8 osôb minibusom / 7 nocí:

1 deň odchod z Bratislavy
– transfer do miesta pobytu, autom či letecky...
Mikrobus s bicyklami odchádza z Bratislavy do prístavu Split ráno 06.15 h (800km, 10 h jazdy), trajektom 2 h do mesta Stari Grad a ešete 10 km do mesta Jelsa.

Stacks Image 3253
2 deň cyklotrasa Jesla-Vrboska-Stari Grad (Unesco) -Glavica-Mudri Dolac-Basina-Soline-Jelsa

Stari Grad sa nachádza v hlbokom zálive na severozápade ostrova Hvar. Pred takmer 2500 rokmi ho obývala kolónia Grékov a odvtedy sú vidiecke vily rozptýlené po celom
Starigradskom poli. Geometrický tvar vinohradov, olivových hájov a polí levandule rozdeľujú kamenné múriky na pravidelné pravouhlé parcely – Starigradsko polje (Unesco). Stari Grad má štýl a šmrnc. Úzke uličky medzi starými, avšak udržovanými kamennými domami lákajú k romantickým prechádzkam a ich kúzlu podľahnú všetky vekové kategórie. Vychutnať si chorvátske špeciality alebo výborné espresso môžete v mnohých tunajších štýlových reštauráciách a kaviarňach. Najkrajší pohľad na to celé je z vrchu Glavica 111 m.n.m., ktorý je hneď za mestom. Následne prejdeme vinicami do masám utajených zátok Mudri Dolac-Basina-až do Soline... v každej z nich pobudneme nejaký čas. (40 km, 610 výškových metrov, najvyšší bod 111 m.n.m., čistá jazda cca 3 h)

Stacks Image 3257
Stacks Image 3259
3. deň cyklotrasa do mesta Hvar, tam cez Stari Grad-prístav a cez Brusje, do ktorého prejdeme sedlom 413 m.n.m, z východnej časti na západnú, v sedle je Konoba s občerstvením a Vidikovac- krásne výhľady na Stari Grad, Brač, Starigradsko polje (UNESCO) a pevninu, potom 12 km zjazd do mesta Hvar s výhľadmi na Paklene ostrovy a pod. . Staré mesto Hvar neskrýva, ale naopak ukazuje na obdiv svoju bohatú históriu, ktorú tvorili Španieli, Francúzi ale hlavne Benátčania, navštívime pevnosť Španjol 88 m.n.m. nad mestom, najstaršie divadlo v strednej Európe- pôvodne Arsenal na opravu lodí, krásne námestie a prístav, čarovné úzke uličky s obchodíkmi, kláštor, kostol Sv.Štefana a iné, dáme si obed v prístave, okúpeme sa a vyhrejeme na kamenných platniach na vybudovanej promenáde za mestom s výhľadmi na Paklené ostrovy a potom späť úžasným kaňonom cez starobylé dedinky Malo Grablje a Velo Grablje-Vrbanj do prístavu Jelsa, na zaslúžené pivko či jadranskú zmrzlinu. (58 km, 1140 výškových metrov, najvyšší bod 413 m.n.m., čistá jazda cca 5 h)
Stacks Image 3263
Stacks Image 3265
4. deň cyklotrasa smer zátoka Mala Stiniva-Humac-Jelsa

Mala Stniva je neuveriteľná. Skoro neobjavená a nedotknutá úzka, hlboká a tichá zátoka s vysokými kolmými skalnatými útesmi, kde sa vykúpeme, následne smerujeme späť na hrebeň do starobylého osídlenia Humac, kde si prezrieme pôvodné kamenné obydlia, navštívime vyhliadku s ktorej vidno východnú i západnú časť ostrova a strávime nejaký čas v tieni stromov v záhrade miestnej „tradične-netradičnej“ reštaurácie bez vodovodu a elektriky...ale so všetkými službami, čo treba...(jedlo i káva pripravované na ohni, voda zo studne a zásobníkov, štýlové kadibudky s výhľadom na more...).
Potom 16 km nádherný zjazd serpentínami k moru s krásnymi výhľadmi nielen na Jelsu a východnú časť ostrova, ale aj ostrov Brač. A pre zmenu kúpanie v nádhernej piesčitej zátoke uvala Grebište (modrá vlajka) alebo v uvala Mina ( 35 km, 1164 výškových metrov, najvyšší bod 321 m.n.m., čistá jazda 3,5 h)

Stacks Image 3269
Stacks Image 3271
5. deň -odpočinok, alebo loďou z Jelsy (12 eur aj s bicyklom, hodina plavby) na ostrov Brač, mesto Bol, pláž Zlatni rat a tu prehliadka mestečka a kúpačka, alebo s bicyklom na Vidovu Goru, najvyšší vrch ostrova Brač s krásnou vyhliadkou na okolité ostrovy a Zlatni rat, alebo len tak kúpačky a degustácie v okolí Jelsy- resp. Vrboskej a zátok Soline, Paklena, Balun, poprípade Sv.Nikola, najvyšší vrch ostrova Hvar 629m.n.m., alebo divoký polostrov Kabal-šotolina. Každý sám podľa chuti, alebo so sprievodcom..
Stacks Image 3275
6. deň cyklotrasa Jelsa-Pitve-Zavala-Ivan Dolac-Sv.Nedjelja, z východnej na západnú časť ostrova za najstaršími a najhodnotnejšími vinicami ostrova, trasa s panoramatickými výhľadmi na otvorené šíre more západnej časti ostrova a následne kúpanie na jednej z najkrajších neverejných pláží ostrova-Plaža Sveta Nedjelja, potom obed a relax v neďalekej tradičnej reštaurácii s terasou s nádherným výhľadom priamo pri mori a so skvelým jedlom...Po dobití energie návrat tunelom Pitve, alebo cez hrebeň, v dedinke Pitve degustácia domácich výborných vín v malom hospodárstve...a 2 km zjazd domov. (44 km, 1188 výškových metrov, najvyšší bod 444 m.n.m., čistá jazda 4,5 h alebo s použitím tunela a vynechaním hrebeňa o cca 10 km a pár sto výškových metrov menej).
Stacks Image 3281
Stacks Image 3283
7 deň cykotrasa Vrboska-Starigradsko polje (Unesco), Dol, Vrbanj, Svirče, Vrisnik, Pitve, Jelsa


Na rozlúčku krásna nenáročná etapa malými dedinkami zvlneným profilom naklonenej roviny cez ospalé dedinky v zeleni stromov, levanduľových polí, viníc, výhľady až na Jelsu, konoby, viničky, pivničky...zážitky s miestnymi obyvateľmi mimo turistických centier ostrova.
Budete si ju chcieť prejsť 2 x
😊 (25 km, 410 výškových metrov, najvyšší bod 186 m.n.m, necelé 2 h čistej jazdy turistickým tempom)
Stacks Image 3289
Stacks Image 3291
8 deň odchod po raňajkách, trajekt Sučuraj-Drvenik, cesta domov
Stacks Image 3299
Všetky trasy sú prispôsobené bežným cykloturistom, program je rozložený na celý deň od 09.30 do 18.00 h alebo podľa vlastného záujmu. Cyklosprievodca je vždy s vami, nikto nejazdí sám, tempo a program sa prispôsobí skupine a počasiu.

Ubytovanie a stravovanie

Ubytovanie a stravovanie je podľa vlastného výberu. My odporúčame v štandarde mestečko Jesla a hotel Hvar. Samozrejme, ostrov ponúka ubytovanie rôznej kategórie a typu, na súkromí aj VIP.

Hotel Hvar sa nachádza na ostrove Hvar v malebnom mestečku Jelsa na zalesnenom kopci zvažujúcom sa k pobrežiu, s veľkými levanduľovými a rozmarínovými poliami na okolí. Hotel má krásne olivové záhrady, zrekonštruovaný krytý bazén a malý vonkajší bazén s peknou slnečnou terasou. Strava je formou bohatých bufetových stolov s nealko nápojmi, čapovaným pivom a vínom v cene. Centrum mesta Jelsa je vzdialené len kúsok pešo. V blízkosti hotela nájdete 2 plážové oblasti, z ktorých jedna je vhodná pre deti. Hotel Hvar ponúka širokú škálu športových zariadení, vrátane tenisových kurtov, požičovne bicyklov a fitnescentra.
Väčšina izieb má balkón alebo terasu, ktorá má nádherný výhľad na Jadranské more, ostrov Brač a Makarskú riviéru na pevnine.
Stacks Image 2900
Stacks Image 2902
Stacks Image 2905
Stacks Image 2907

Zaujímavosti ostrova

Jelsa

Stacks Image 2920
Na mieste, kde sa najvyššie vrcholy ostrova Hvar priblížili k početným zátokám na morskom pobreží, sa uvelebila Jelsa. Pomenovaná po bažine Fons vocata Jelsa, ktorá kedysi delila jej ​​kamenný celok, táto hvarská kráska teraz s otvorenou náručou víta návštevníkov zmesou tradičných podujatí a kultúrnych pokladov minulosti. Vôňa levandule, ktorá sa šíri celým ostrovom Hvar, je vynikajúcim uvítacím prostriedkom pre návštevníkov, ktorých Jelsa priťahuje ako magnet už od staroveku. Jelsa vás okúzli pozostatkami villa rustica, ktoré na miestnych poliach svedčia o jej dávnej minulosti, ako aj priehrštím kamenných pamiatok, ktoré zdobia zbierku atraktívneho Lapidária. Mediteránne mestečko, v ktorom dominuje elegantná zvonica Kostola Panny Márie – patrónky zdravia, si získava svojich návštevníkov aj spleťou kamenných domčekov, medzi ktorými sa skrýva neobvyklý Kostol sv. Márie zo 14. storočia. Rad zaujímavostí pokračuje na hlavnom námestí, kde mestečko Jelsa osvieži turistov ladovou vodou z fontány a potôčikom, ktorý by na tomto mieste určite nikto neočakával. Tu začneme náš cyklo poznávací zájazd, Jelsa je výbornou základňou pre naše cyklotúry, poskytne nám komfort piesočnatých i kamienkových pláži, historické centrum pre oddych i zábavu. Je zároveň východiskom aj pre výjazdy do málo osídlenej východnej časti ostrova. Na južnom pobreží napr. leží malá dedinka Ivan Dolac známa produkciou vína.

Vrboska

Stacks Image 3133
V hlbokej zátoke, ktorá sa zužujúc mení na kľukatý morský kanál, ospalo leží Vrboska - najmenšie mestečko ostrova Hvar. Už od antických čias Vrbosku volajú "lesnatá zátoka," ktorá všetkých vábi svojimi romantickými mostíkmi spájajúcimi pobrežia jej kamenných domčekov. "Malé Benátky" vám vyčaria úsmev na tvári pri pohľade na krásny ostrovček, ktorý leží uprostred zátoky ako malá oáza.

Mesto Hvar

Stacks Image 2923
Mesto Hvar, hlavný benátsky prístav, správne stredisko celého ostrova a sídlo benátskeho správcu-kniežata, vyrástlo v goticko-renesancné mesto, ktoré sa hlavne v období humanizmu stalo strediskom vedy a umenia. Mesto si dodnes zachovalo v pôvodnom jadre nedotknuté svedectvo o tejto epoche. Hvar má čo ponúknut i milovníkom výtvarného umenia - obrazy a plastiky význacných starých majstrov v kostoloch a kláštoroch hlavne na Hvare. Starobylé mesto Hvar s bohatou históriou na západnej strane ostrova víta návštevníkov rušnou prístavnou promenádou lemovanou palmovou alejou a monumentálnym 700-ročným opevnením s pevnosťou Spaňjol priamo nad centrom. Hlavnému námestiu dominuje katedrála sv. Štefana zo 17. storočia. Mestské divadlo je najstaršie v strednej Európe. Ak ste v meste Hvar, určite navštívte súostrovie Paklených ostrovov, ktoré sa nachádza pred mestom.

Starigradsko polje

Stacks Image 2926
Najznámejšou poľnohospodárskou oblasťou ostrova Hvar je Starigradsko polje, ktoré je dokonca zapísané v zozname UNESCO. Pôvod tohto rozsiahleho poľnohospodárskeho systému siaha až do 4. storočia pr. n. l., teda do obdobia gréckej nadvlády nad týmto územím. Medzi políčkami oddelenými suchými kamennými múrikmi môžete naraziť na zvláštne stavby kruhovitého tvaru, ako inak – postavené z kameňa. Miestni im hovoria „trimy“ a nie je prekvapením, že v minulosti slúžili roľníkom ako akési odpočívadlá či úkryty pred ostrým poludňajším slnkom či dažďom. K stavbe trimov nebol použitý žiadny spojovací materiál, napriek tomu sa mnoho z nich dochovalo až do dnešných čias. Najkrajší pohľad na Starigradsko polje je z vtáčej perspektívy. A keď už nie z lietadla, tak aspoň z výhliadkového kopca Glavica (111 m n. m.) severne od Stari Gradu, kde sa týči veľký kamenný kríž a kaplnka. Na Glavicu vedie turistický chodník.

Sv. Nikola

Stacks Image 3107
Najvyšším vrcholom ostrova Hvar je Sv. Nikola, vysoký 628 m n. m. Týči sa nad obcou Sveta Nedjelja. Sv. Nikola je súčasťou dlhého horského hrebeňa, ktorý sa tiahne ostrovom od východu na západ. Na severnej strane pohorie k moru klesá pozvoľne, ale z južnej strany je charakteristické strmými svahmi, prudko spadajúcimi až k moru. Toto je najviac viditeľné práve v prípade kopca Sv. Nikola, kterého vrchol zakončuje skalná stena vysoká približne 200 m. Zo Sv. Nikolu je dokonca možné vidieť až do Talianska.

Humac

Stacks Image 3114
Pôvodná kamenná ľudová architektúra sa nachádza vo vnútrozemskej obci Humac. Obyvateľov tu však už nestretnete, svoje sídla dávno opustili. Z dedinky Zavala na južnom pobreží ostrova sem vedie len makadamová cesta. Nebuďte prekvapení, keď vám cestu skríži stádo polodivokých koní. Tie sa tu pohybujú úplne voľne. Nebojte sa ich, keď sa začnú približovať. Sú pravdepodobne len zvedaví – mnoho ľudí na tieto miesta nezavíta. Medzi kamennými stavbami Humacu môžete naraziť na vyhrievajúce sa jašterice a hady.

Polostrov Kabal

Stacks Image 3121
Skalnaté pobrežie tvorené plochými kameňmi poskytuje kľud a súkromie. Takéto miesta nájdete napríklad na severnom výbežku Hvaru zvanom Kabal. Okrem toho Vás čaká prekvapenie, v podobe tunelových obranných systémov Stari Grad a to už z Napoleónskych čias, ktoré dnes obývajú netopiere. Prechádzka v nich je dobrodružným zážitkom. Cesta vedie šotolinou s kameňmi.

Levaduľa

Stacks Image 3085
Synonymom pre Hvar je levanduľa. Stretnete sa tu s ňou doslova na každom kroku. Vrecúška s touto sušenou aromatickou bylinou sa predávajú v stánkoch priamo v prístave trajektu. Za tým pravým levanduľovým zážitkom však musíte zájsť do vnútrozemia Hvaru, do oblasti okolo obce Brusje, v západnej časti ostrova. Pláne levandúľ sa tu rozliehajú všade, kam až oko dohliadne. Na autentickosti tu krajine pridávajú početné suché kamenné múriky, ktoré vytvárajú priam geometrické obrazce. Levanduľa kvitne na Hvare od júna a so zberom sa začína v júli. Obyvatelia Hvaru z nej vyrábajú vonné esencie a oleje. Sušená levanduľa sa od nepamäti používala ako prírodný odpudzovač molí.

Zátoky na Hvare

Za krásnym kúpaním nemusíte ísť až na Paklené ostrovy. Čarovné zátoky na Hvare vás určite dostanú. Predstavte si pláž s okrúhlymi kamienkami a pri nej len jeden alebo dva domčeky. Aj tu prežijeme dovolenku. Zaslúžený oddych a kúpanie si spríjemníme perfektným obedom v reštaurácii u domáceho a za popíjania lahodného červeného vína budeme počúvať špliechanie vĺn a orchester neúnavných cikád. Toto nám ponúknu južné alebo severné zátoky Hvaru (napr. Vela Stiniva alebo Pokrivenik).
Stacks Image 3148

Pláže na Hvare

Na Hvare sú najrozšírenejšie pláže kamienkové. Ak ale hľadáte piesok a pozvoľný vstup do vody, budú sa vám páčiť piesočnaté pláže Grebišće (v blízkosti mestečka Jelsa) alebo Maslenica (v blízkosti mestečka Vrboska). Piesočnatá pláž Grebišće dokonca získala v roku 2012 „Modrú vlajku“ – symbol kvality a čistoty pláže. Piesok je tu nielen na pláži, ale aj na dne mora. Krásne kamienkové až piesčitokamienkové pláže sú v letovisku Ivan Dolac, Zavala, Milna (v blízkosti mesta Hvar), Stari Grad a v zátokách na severnom i južnom pobreží Hvaru (napr. zátoky Vela Stiniva, Pokrivenik nebo Dubovica).
Stacks Image 3099
Stacks Image 3317
Stacks Image 3315
Stacks Image 3313
Stacks Image 3311
Stacks Image 3309
Stacks Image 3307
Stacks Image 3305

Gastronómia na Hvare - kuchyňa s grécko-talianskym vplyvom

V hvarskej kuchyni nesmú chýbať ryby a morské špeciality. Obľúbenou pochúťkou je čierne rizoto zo sépie. Tradičným jedlom je pašticada, ktorá sa pripravuje pomalým dusením mäsa na koreňovej zelenine s pridaním pretlaku a kvalitného vína. Domáci preferujú rybacie polievky a v jedálničku nesmie chýbať varená ryba vo vode, ktorá je ochutená cesnakom a bylinkami. V reštauráciách často nájdete rôzne grilované špeciality. Tradičné podniky majú v názve „konoba“, podobne ako sa u nás slovenská kuchyňa často označuje názvom koliba alebo salaš.
Stacks Image 3155
Stacks Image 3157