Ubytovanie a stravovanie je podľa vlastného výberu. My odporúčame v štandarde mestečko Jesla a hotel Hvar. Samozrejme, ostrov ponúka ubytovanie rôznej kategórie a typu, na súkromí aj VIP.
Hotel Hvar sa nachádza na ostrove Hvar v malebnom mestečku Jelsa na zalesnenom kopci zvažujúcom sa k pobrežiu, s veľkými levanduľovými a rozmarínovými poliami na okolí. Hotel má krásne olivové záhrady, zrekonštruovaný krytý bazén a malý vonkajší bazén s peknou slnečnou terasou. Strava je formou bohatých bufetových stolov s nealko nápojmi, čapovaným pivom a vínom v cene. Centrum mesta Jelsa je vzdialené len kúsok pešo. V blízkosti hotela nájdete 2 plážové oblasti, z ktorých jedna je vhodná pre deti. Hotel Hvar ponúka širokú škálu športových zariadení, vrátane tenisových kurtov, požičovne bicyklov a fitnescentra.
Väčšina izieb má balkón alebo terasu, ktorá má nádherný výhľad na Jadranské more, ostrov Brač a Makarskú riviéru na pevnine.
Na mieste, kde sa najvyššie vrcholy ostrova Hvar priblížili k početným zátokám na morskom pobreží, sa uvelebila Jelsa. Pomenovaná po bažine Fons vocata Jelsa, ktorá kedysi delila jej kamenný celok, táto hvarská kráska teraz s otvorenou náručou víta návštevníkov zmesou tradičných podujatí a kultúrnych pokladov minulosti. Vôňa levandule, ktorá sa šíri celým ostrovom Hvar, je vynikajúcim uvítacím prostriedkom pre návštevníkov, ktorých Jelsa priťahuje ako magnet už od staroveku. Jelsa vás okúzli pozostatkami villa rustica, ktoré na miestnych poliach svedčia o jej dávnej minulosti, ako aj priehrštím kamenných pamiatok, ktoré zdobia zbierku atraktívneho Lapidária. Mediteránne mestečko, v ktorom dominuje elegantná zvonica Kostola Panny Márie – patrónky zdravia, si získava svojich návštevníkov aj spleťou kamenných domčekov, medzi ktorými sa skrýva neobvyklý Kostol sv. Márie zo 14. storočia. Rad zaujímavostí pokračuje na hlavnom námestí, kde mestečko Jelsa osvieži turistov ladovou vodou z fontány a potôčikom, ktorý by na tomto mieste určite nikto neočakával. Tu začneme náš cyklo poznávací zájazd, Jelsa je výbornou základňou pre naše cyklotúry, poskytne nám komfort piesočnatých i kamienkových pláži, historické centrum pre oddych i zábavu. Je zároveň východiskom aj pre výjazdy do málo osídlenej východnej časti ostrova. Na južnom pobreží napr. leží malá dedinka Ivan Dolac známa produkciou vína.
V hlbokej zátoke, ktorá sa zužujúc mení na kľukatý morský kanál, ospalo leží Vrboska - najmenšie mestečko ostrova Hvar. Už od antických čias Vrbosku volajú "lesnatá zátoka," ktorá všetkých vábi svojimi romantickými mostíkmi spájajúcimi pobrežia jej kamenných domčekov. "Malé Benátky" vám vyčaria úsmev na tvári pri pohľade na krásny ostrovček, ktorý leží uprostred zátoky ako malá oáza.
Mesto Hvar, hlavný benátsky prístav, správne stredisko celého ostrova a sídlo benátskeho správcu-kniežata, vyrástlo v goticko-renesancné mesto, ktoré sa hlavne v období humanizmu stalo strediskom vedy a umenia. Mesto si dodnes zachovalo v pôvodnom jadre nedotknuté svedectvo o tejto epoche. Hvar má čo ponúknut i milovníkom výtvarného umenia - obrazy a plastiky význacných starých majstrov v kostoloch a kláštoroch hlavne na Hvare. Starobylé mesto Hvar s bohatou históriou na západnej strane ostrova víta návštevníkov rušnou prístavnou promenádou lemovanou palmovou alejou a monumentálnym 700-ročným opevnením s pevnosťou Spaňjol priamo nad centrom. Hlavnému námestiu dominuje katedrála sv. Štefana zo 17. storočia. Mestské divadlo je najstaršie v strednej Európe. Ak ste v meste Hvar, určite navštívte súostrovie Paklených ostrovov, ktoré sa nachádza pred mestom.
Najznámejšou poľnohospodárskou oblasťou ostrova Hvar je Starigradsko polje, ktoré je dokonca zapísané v zozname UNESCO. Pôvod tohto rozsiahleho poľnohospodárskeho systému siaha až do 4. storočia pr. n. l., teda do obdobia gréckej nadvlády nad týmto územím. Medzi políčkami oddelenými suchými kamennými múrikmi môžete naraziť na zvláštne stavby kruhovitého tvaru, ako inak – postavené z kameňa. Miestni im hovoria „trimy“ a nie je prekvapením, že v minulosti slúžili roľníkom ako akési odpočívadlá či úkryty pred ostrým poludňajším slnkom či dažďom. K stavbe trimov nebol použitý žiadny spojovací materiál, napriek tomu sa mnoho z nich dochovalo až do dnešných čias. Najkrajší pohľad na Starigradsko polje je z vtáčej perspektívy. A keď už nie z lietadla, tak aspoň z výhliadkového kopca Glavica (111 m n. m.) severne od Stari Gradu, kde sa týči veľký kamenný kríž a kaplnka. Na Glavicu vedie turistický chodník.
Najvyšším vrcholom ostrova Hvar je Sv. Nikola, vysoký 628 m n. m. Týči sa nad obcou Sveta Nedjelja. Sv. Nikola je súčasťou dlhého horského hrebeňa, ktorý sa tiahne ostrovom od východu na západ. Na severnej strane pohorie k moru klesá pozvoľne, ale z južnej strany je charakteristické strmými svahmi, prudko spadajúcimi až k moru. Toto je najviac viditeľné práve v prípade kopca Sv. Nikola, kterého vrchol zakončuje skalná stena vysoká približne 200 m. Zo Sv. Nikolu je dokonca možné vidieť až do Talianska.
Pôvodná kamenná ľudová architektúra sa nachádza vo vnútrozemskej obci Humac. Obyvateľov tu však už nestretnete, svoje sídla dávno opustili. Z dedinky Zavala na južnom pobreží ostrova sem vedie len makadamová cesta. Nebuďte prekvapení, keď vám cestu skríži stádo polodivokých koní. Tie sa tu pohybujú úplne voľne. Nebojte sa ich, keď sa začnú približovať. Sú pravdepodobne len zvedaví – mnoho ľudí na tieto miesta nezavíta. Medzi kamennými stavbami Humacu môžete naraziť na vyhrievajúce sa jašterice a hady.
Skalnaté pobrežie tvorené plochými kameňmi poskytuje kľud a súkromie. Takéto miesta nájdete napríklad na severnom výbežku Hvaru zvanom Kabal. Okrem toho Vás čaká prekvapenie, v podobe tunelových obranných systémov Stari Grad a to už z Napoleónskych čias, ktoré dnes obývajú netopiere. Prechádzka v nich je dobrodružným zážitkom. Cesta vedie šotolinou s kameňmi.
Synonymom pre Hvar je levanduľa. Stretnete sa tu s ňou doslova na každom kroku. Vrecúška s touto sušenou aromatickou bylinou sa predávajú v stánkoch priamo v prístave trajektu. Za tým pravým levanduľovým zážitkom však musíte zájsť do vnútrozemia Hvaru, do oblasti okolo obce Brusje, v západnej časti ostrova. Pláne levandúľ sa tu rozliehajú všade, kam až oko dohliadne. Na autentickosti tu krajine pridávajú početné suché kamenné múriky, ktoré vytvárajú priam geometrické obrazce. Levanduľa kvitne na Hvare od júna a so zberom sa začína v júli. Obyvatelia Hvaru z nej vyrábajú vonné esencie a oleje. Sušená levanduľa sa od nepamäti používala ako prírodný odpudzovač molí.
Za krásnym kúpaním nemusíte ísť až na Paklené ostrovy. Čarovné zátoky na Hvare vás určite dostanú. Predstavte si pláž s okrúhlymi kamienkami a pri nej len jeden alebo dva domčeky. Aj tu prežijeme dovolenku. Zaslúžený oddych a kúpanie si spríjemníme perfektným obedom v reštaurácii u domáceho a za popíjania lahodného červeného vína budeme počúvať špliechanie vĺn a orchester neúnavných cikád. Toto nám ponúknu južné alebo severné zátoky Hvaru (napr. Vela Stiniva alebo Pokrivenik).
Na Hvare sú najrozšírenejšie pláže kamienkové. Ak ale hľadáte piesok a pozvoľný vstup do vody, budú sa vám páčiť piesočnaté pláže Grebišće (v blízkosti mestečka Jelsa) alebo Maslenica (v blízkosti mestečka Vrboska). Piesočnatá pláž Grebišće dokonca získala v roku 2012 „Modrú vlajku“ – symbol kvality a čistoty pláže. Piesok je tu nielen na pláži, ale aj na dne mora. Krásne kamienkové až piesčitokamienkové pláže sú v letovisku Ivan Dolac, Zavala, Milna (v blízkosti mesta Hvar), Stari Grad a v zátokách na severnom i južnom pobreží Hvaru (napr. zátoky Vela Stiniva, Pokrivenik nebo Dubovica).
Gastronómia na Hvare - kuchyňa s grécko-talianskym vplyvom
V hvarskej kuchyni nesmú chýbať ryby a morské špeciality. Obľúbenou pochúťkou je čierne rizoto zo sépie. Tradičným jedlom je pašticada, ktorá sa pripravuje pomalým dusením mäsa na koreňovej zelenine s pridaním pretlaku a kvalitného vína. Domáci preferujú rybacie polievky a v jedálničku nesmie chýbať varená ryba vo vode, ktorá je ochutená cesnakom a bylinkami. V reštauráciách často nájdete rôzne grilované špeciality. Tradičné podniky majú v názve „konoba“, podobne ako sa u nás slovenská kuchyňa často označuje názvom koliba alebo salaš.