TOSKÁNSKO a CINQUE TERRE, ITA s ubytovaním na pobreží, Marina di Massa

Playa del Inglés, letecky z Viedne, 8 dní/7 nocí, wellness hotel
Termín konania: 09.09. – 16. 09. 2023, 8 dní / 7nocí – cykloturistika v malej skupine
Doprava: vlastná, či už autom, vlakom alebo aj letecky /Pisa/, alebo našim mikrobusom 8+1 s krytým prívesom, ktorý vám bezpečne prevezie bicykle a batožinu (cena 200,-EUR/osoba vrátane prepravy na mieste)
Ubytovanie a strava: podľa vlastného výberu v lokalite konania podujatia, hradí sa priamo ubytovateľovi, alebo využite náš TIP, uvedený nižšie - overený dovolenkový dom Sacro Cuore s toskánskou polpenziou (pre vypísaný termín cena 280/EUR, hradí sa na mieste na recepcii)
Bicykle sa zapožičiavajú na mieste, široká ponuka nových či zánovných bicyklov v perfektnom stave
Program a trasy
  • 1 deň (sobota) odchod z Bratislavy
  • 2 deň (nedeľa) Marina di Massa – Viareggio - Pisa a späť, po cyklovia della Verisilia
  • 3 deň Marina di Massa-Massa-Codena-Bedizzano-Colonnata-Carrara-Marina di Carrara, cesta za mramorovými lomami do Apuánskych Álp
  • 4 deň vnútrozemie, vinárska oblasť Grave in Chanti
  • 5 deň relaxačný deň alebo Cinque Terre, 5 zemí
  • 6 deň Marina di Massa - Amélia – Montemarcello - Punta-Bianca - Punta Corvo, poloostrov južnej Ligúrie
  • 7 deň Marina di Massa, Pietra Santa, Lucca, Viareggio a späť, po cyklotrase EuroVelo 5 via Romea a i.
  • 8 deň od-ubytovanie do 10.00 h, návrat na Slovenko do 21.00 h
Účastnícky poplatok: 200 Eur/osoba

V prídade záujmu o účasť vám vystavíme podrobnú kalkuláciu nákladov spojených s organizáciou podujatia a to bez navýšenia cien sprostredkovaných služieb, ako je ubytovanie, preprava, strava, trajekt a pod. Orientačná celková suma vašich njákladov na podujatie je 680,-EUR na osobu(z toho ubytovanie 280/EUR+pobytova taxa, doprava s prenájmom mikrobusu 200,-EUR, účastnícky poplatok 200,-EUR.).

TIP na ubytovanie

Dovolenkový dom Sacro Cuore
Dovolenkový dom Sacro Cuore punúka štandart jednoduchého hotela v toskánskom štýle v Marina di Massa. Marina di Massa je pokojné toskánske mestečko s priamym výhľadom na Tyrhénske more. Okrem toho, že ponúka možnosť príjemného pobytu, má strategickú polohu, aby ste sa dostali do miest ako Lucca, Pisa, Florencia, Carrara, Cinque Terre a mnoho ďalších.
Pár metrov od pláže sa nachádza dovolenkový dom Sacro Cuore, ktorý ponúka veľké priestory, starostlivo zariadené dvojlôžkové alebo trojlôžkové izby, priestrannú jedáleň, kde si môžete vychutnať jedlo a veľký park. Každý hosť môže využiť súkromnú pláž, kde nájde vlastný slnečník, ležadlo, ako aj ihrisko na plážový volejbal a bar.
http://www.casaperferiesacrocuore.it/

Program a trasy

Toskánsko, ktorého názov pochádza z latinského výrazu Tusci, označujúci Etruskov, je prekrásny kraj v strednom Taliansku, ktorý na západe obmývajú vody Tyrhenského mora. Toskánsko je jedným z najbohatších talianskych krajov s najvyššou životnou úrovňou . Nížinatý charakter má pobrežná oblasť v okolí Pisy a Livorna. Vnútrozemie charakterizuje Toskánska vrchovina, cyprusy a vinice. Pýši sa bohatosťou historických pamiatok a v neposlednom rade aj vínom – najslávnejším je Chianti. K významným mestám tohto kraja určite patria: Florencia, Pisa, Massa, Carrara, Lucca, Pietrasanta a Viaregio, ktoré budeme postupne spoznávať. Blízkosť Ligúrie a známych Cinque Terre, využijeme na obohatenie programu a jedinečného zážitku.

Itinerár cykloturistika Toskánsko a Cinque Terre, minibusom na 7 nocí

1 deň (sobota) odchod z Bratislavy - Tyršovo nábrežie alebo podľa dohody, zraz o 06.00 h ráno, naloženie bicyklov a batožiny do 06.30 h, denný prejazd Rakúskom, smer Graz, Tarvisio, Udine, Baloňa, Florencia do Marina di Massa (cesta 1006 km, cca 11 h čas cesty aj s 3 prestávkami). Naloženie bicyklov je možné aj deň vopred.
Predpokladaný príchod je max. do 18.00h, potom ubytovanie, večera na hotely. Večer zakončíme prechádzkou pobrežím, či na krásne mólo v Marina di Massa s výhľadom na Thyrenské more a panorámu Apuánskych Álp.

Stacks Image 9785
2. deň (nedeľa) Marina di Massa – Viareggio - Pisa a späť, po cyklovia della Verisilia

Počas trasy spoznáme letoviská Toskánskeho pobrežia, ako Marina di Pietrasanta, Lido Camaiore, Viareggio, kde je možné sa kúpať v mori ako i historické centrum mesta Pisa. Cestou späť je výnimočné kúpanie v mori v prírodných piesočných dunách na „divoko“ za Viareggio, v chránenej prírodnej oblasti s unikátnou faunou a flórou s panorámou Apuánskych Álp. Trasa je rovinatá, tam 30 km cyklochodníkom po pobreží, 5 km popri dunách, 10 km vidiekom, jazda v premávke po ceste do Pisy len 2 km. Celkom 94 km, prevýšenie 101 m ale je to rovina, trasa tam trvá turistickým tempom asi 2 h 30 min (s kávičkou o 15 min dlhšie), 3 h strávime v Pise obedom a prehliadkou pamiatok a centra a potom späť tou istou trasou, ktorú obohatíme 2 x kúpaním a občerstvením, raz v piesočných dunách v chránenej prírodnej oblasti oasi a dune Marina di Vecchiano, druhý raz v letovisku Viareggio, Lido Camaiore, či Marina di Pietra Santa. Navštívime i móla letovísk s krásnymi panoramatickými vyhliadkami na pobrežie a Alpy i mramorové lomy v Carrare.
Stacks Image 9780
Stacks Image 9783
3. deň (pondelok) Marina di Massa-Massa-Codena-Bedizzano-Colonnata-Carrara-Marina di Carrara, cesta za mramorovými lomami do Apuánskych Álp

Apuánske Alpy sú neoddeliteľnou panorámou Toskánskeho pobrežia. Tažba vysoko kvalitného bieleho mramoru na výstavbu palácov, kostolov, katedrál či víl a významných sochárskych diel im len pridávajú na hodnote. Zabudnutá horská dedinka
Colonnata bude našim cieľom. Nachádza sa 532 m.n.m. a uzatvára roklinu nad Carrarou. Vedie k nej jediná cesta s početnými serpentínami. Odmenou bude ochutnávka miestnych špecialít ako Lardo di Colonnata a panoramatické výhľady na lomy, hory a pobrežie. Trasa vedie známymi turistickými mestami ako Massa a Carrara, v ktorých si spravíme prestávky spojené s občerstvením a krátkou prehliadkou zaujímavostí ale i podhorskými dedinkami a lesom. Ukončená je kúpaním v mori (dĺžka 37 km, prevýšenie 849 m, najvyšší bod 532 m.n.m., jazda cca 3h 30 min.).
Stacks Image 9793
Stacks Image 9796
4. deň (utorok) vnútrozemie, vinárska oblasť Grave in Chanti

Minibusom, busom, či autom (podľa varianty) sa z rovinatého kraja odvezieme 145 km (1h 45 min) do kopcovitého vnútrozemia pod Florenciu, do vinárskej oblasti Chianti, do mestečka Grave in Chianti, typického toskánskeho vinárskeho mestečka, vyhláseného svojou architektúrou, svojimi chránenými značkami červených vín a kvalitnou gastronómiou. Značka Chianti je najstaršou registrovanou chránenou značkou vína. Spoznáme krásy Toskánskeho vidieka, viníc a olivovžch hájov zo sedla bicykla, stredoveké zámky, vily, kostolík a vinárske usadlosti uprostred malebných viníc Chianti, farebné trhy plné čerstvých syrov, údenín, ovocia a zeleniny. Ochutnávky vín, olivových olejov, syrov a miestnych vyhlásených mäsových produktov ponúknu početné vínne statky počas 21 km okruhu s prevýšením 636 m. Okruh končí degustáciou vín a jedál na námestí Grave in Chianti v najstaršom mäsiarstve regiónu. Čas tu strávený sa nepočíta..., návrat do večere, ktorú možno posunúť na neskôr.

Stacks Image 9800
5. deň (streda) relaxačný deň alebo Cinque Terre, 5 zemí, pôvodne rybárskych dedín odtrhnutých od zvyšku sveta - patria k najkrajším oblastiam Talianska. Od roku 1997 sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO a od roku 1999 patrí k národným parkom Talianska. Cinque Terre zahŕňa 5 známych pobrežných dediniek, ktoré určite budete poznať z rôznych fotiek z Talianska. Ide o pomerne fotogenické miesta – no naživo vyzerajú ešte lepšie.
Autom, našim minibusom, busom, či vlakom do prístavného mesta La Spezia vzdialeného 33 km.
Na bicykli z prístavu La Spezia do Riomaggiore a späť, spolu 27 km, spolu 3 h čistej jazdy, 1560 výškových metrov, najvyšší bod 530 m.n.m. Nič strašné, všetko zvládnuteľné turistickým tempom, od mora na hrebeň a späť k hladine mora (13,5 km). To isté späť. V Riomaggiore je možnosť uzamknúť bicykle, najesť sa, okúpať sa, nasať atmosféru tohto čarovného miesta aspoň 2 h pobytom a ak Vám toto mestečko svojim šarmom nebude stačiť, môžete prejsť pešo vrstevnicou nad morom 3 km dlhým chodníkom lásky Via dell Amore do Manaroly či na bicykli, čo je + 4 km tam, + 380 výškových metrov, cca 35 min. jazdy bicyklom. A späť. Zjazd do Riomagiore k moru už nemusíte absolvovať, k skupine sa pripojíte na vrstevnici (alebo vlakom prejsť viacero dediniek, avšak 1 deň nestačí
😊). Návrat z La Spezia je individuálne možný aj na bicykli cez Montemarcello, čo je cca 30 km.
Stacks Image 9822
6.deň (štvrtok) Marina di Massa - Amélia – Montemarcello - Punta-Bianca - Punta Corvo, poloostrov južnej Ligúrie

Krásne výhľady na Thyrenské more, pobrežie Toskánska i otvorené more Ligúrie, na dohľad Tino, Tinetto, ostrov Palmaria, Apuánske Alpy, po ceste kláštory, pevnosti, bunkre a hlavne rozhľadne s panoramatickými výhľadmi a kúpanie na malých divokých plážach...pod Punta Bianca, Punta Corvo...celkovo úžasných 41 km, 477 výškových metrov, cca 3 h čistej jazdy, najvyšší bod 271 m.n.m. Montemarcello.

Stacks Image 9815
Stacks Image 9818
7. deň (piatok) Marina di Massa, Pietra Santa, Lucca, Viareggio a späť, po cyklotrase EuroVelo 5 via Romea a i.
Lucca je jedinečná mozaika renesančného mesta. Mesto si zachovalo svoje hradby, uprostred ktorých nájdete úplne nedotknuté stredoveké mesto. Raritou je bicyklom sprístupnený 4 km okruh vedúci po hradbách okolo celého mesta. Následne za hradbami navštívime slávne pamiatky ako Duomo di San Martino – hlavný chrám a katedrála mesta, Piazza dell’Anfiteatro – hlavné námestie, Palazzo Pfanner nádherný meštiansky palác z roku 1667 a iné. Lucca bolo kedysi druhé najväčšie mesto v Taliansku po Benátkach, ktoré zbohatlo na obchode s hodvábom. Súperilo s Pisou. Trasa z časti vedie cyklochodníkom po pobreží a cez krásne historické a umelecké mesto Pietra Santa, údolím Apuánskych Álp po cyklotrase EuroVelo 5, po riečnej hrádzi do mesta Lucca a späť, popri jazere Lago di Massaciuccoli opäť k pobrežiu Viareggio a posledných 26 km cyklochodníkom po pobreží do hotela, spolu cca 96 km, 7 h kľudnej jazdy rozložených do celého dňa, 609 výškových metrov (žiadne prudké či dlhé stúpania), s následným kúpaním sa v mori v ktoromkoľvek letovisku z Viareggio do Marina di Massa.Stacks Image 9806
Stacks Image 9809
8.deň (sobota), od-ubytovanie do 10.00 h, návrat na Slovenko do 21.00 h
Stacks Image 9828

Iné zaujímavosti na trasách

Viareggio, Pietrasanta, Massa, Carrara
Stacks Image 9836
Na bicykli sa zoznámime s pobrežnou provinciou Viareggio - Massa – Carrara, nachádza sa na severe Toskánska. Je to veľmi rozmanitá oblasť, ktorá ponúka nádherné pláže a more, obdivovať tu taktiež môžeme nádhernú prírodu s jaskyňami, horami, kultúrne sa môžeme vzdelať v početných múzeách, zámkoch alebo nádherných kostoloch. Dominantou provincie sú určite Apuánske Alpy. Tie celú oblasť chránia svojimi štítmi a majestátnymi vrcholmi. Najvyšší vrchol Monte Pianino meria približne 2 000 m.n.m.. Je to historicky veľmi významné pohorie, pretože sa tu vytesával mramor, a to už v románskom období.
V Masse navštívime hrad s výhľadom na pobrežie, Apuánske Alpy i mramorové lomy a navštívime jej historické námestie obklopené pomarančovníkmi.
Stacks Image 9840
Pietrasanta Vás očarí svojím námestím a chrámom, uličkami kde pôsobia miestny umelci, výtvarníci, sochári a pod.. Vhodné i na večerný výlet...
Stacks Image 9844
Carrara je svetoznáme mesto, ktoré leží na úpätí Apuánskych Álp. Preslávilo sa svojimi mramorovými lomami, kde si pre mramor osobne chodili známi Michelangelo a iný.. Prvá zmienka o Carrare sa objavila v 10. storočí. Samotné mesto má niekoľko kúzelných zákutí, napríklad elegantnú Piazzu Alberica. Ulice často lemujú dielne a sochárske ateliéry. Všetky architektonické skvosty sú tu ozdobené úžasným mramorom, stojí za to ich vidieť! Napríklad námestie Piaza Alberica je celé dláždené mramorom. Nachádzajú sa tu paláce zo 17. a 18. storočia.
Stacks Image 9848

Viareggio

Stacks Image 9852
Je obklopené rovinatými zalesnenými prírodnými chránenými oblasťami, zo západu obklopené morom a piesočnými dunami, od východu riekou a jazerom Lago di Massacuccoli, kde mal svoju vilu i známy hudobný skladateľ Giacomo Puccini. Spoznáme tu pánske statky, vily i prepychovú obchodnú a hoteliérsku promenádu centra Viareggio, vyhľadávanej turistickej destinácie európskej smotánky už od 19. St.. každoročne sa tu koná známi naozaj veľký karneval.

A úžasné pobrežie s piesočnými plážami a krásnymi mólami.
Stacks Image 9854
Stacks Image 9856
Tip na výlet počas voľného dňa: do Florencie bez bicyklov
Okrem toho, že Florencia leží v srdci Toskánska známeho nádhernými scenériami, osobitou architektúrou víl a palácov, vynikajúcim jedlom a predovšetkým výborným vínom, skrýva v sebe aj veľkú časť histórie. Kedysi tam pôsobili najznámejší talianski maliari, sochári či spisovatelia a vďaka ich dielam Florencia stále dýcha renesanciou. Vybavuje sa na mieste individuálne.
Okrem toho, že Florencia leží v srdci Toskánska známeho nádhernými scenériami, osobitou architektúrou víl a palácov, vynikajúcim jedlom a predovšetkým výborným vínom, skrýva v sebe aj veľkú časť histórie. Kedysi tam pôsobili najznámejší talianski maliari, sochári či spisovatelia a vďaka ich dielam Florencia stále dýcha renesanciou.
Stacks Image 1076
Alebo výlet do San Gimignano (UNESCO) a mesta Voltera spojené s degustáciami miestnych vín a špecialít.
Stacks Image 9862