Ostrov Hvar Chorvátsko

03.09.2021 - 12.09.2021 10 dní / 7 nocí
Ostrov HVAR - to pravé miesto pre dovolenku !
Stacks Image 2866
Hvar – to je úchvatná príroda, romantické zátoky s panenskými plážami a nekonečné polia levandúľ. Monumentálne historické pamiatky aj pôvodná kamenná architektúra vidieka. Chorvátsky ostrov Hvar nájdete v Strednej Dalmácii. Je to jeden z najväčších a najnavštevovanejších ostrovov na Jadrane a bezpochyby jeden z najkrajších ostrovov na svete. Ostrov Hvar má aj množstvo ďalších NAJ, ktoré sami spoznáte, akonáhle ich navštívite. A nie je náhoda, že je Hvar nazývaný aj chorvátska Madeira alebo levanduľový ostrov…
Stacks Image 225
Stacks Image 1622
Prezývku „chorvátska Madeira“ si Hvar získal vďaka najväčšiemu počtu hodín slnečného svitu na Jadrane. A to zďaleka neplatí len v letných mesiacoch. Aj keď je Hvar najviac navštevovaný v lete, tomu, kto netúži len po oddychu na pláži, má čo ponúknuť od jari do neskorej jesene. Výhodou návštevy pred sezónou alebo po nej je minimum návštevníkov, nízke ceny a príjemné denné teploty. Na prvý pohľad vás na Hvare zaujme tiež bujná a rozmanitá vegetácia.
Ak ste Chorvátsko už niekedy v minulosti navštívili a ste presvedčení, že ho už dobre poznáte, vyberte sa na Hvar. Je to úplne iný kraj – prírodou, pamiatkami, atmosférou aj neobyčajnou vôňou vzduchu. Na prvý nádych pocítite horúci vzduch, ktorý so sebou nesie krásnu, jemne slanú vôňu všadeprítomných borovíc a okolitého mora. Na sklonku dňa, keď sa poriadne započúvate, začujete na západe zasyčať Slnko, ako sa dotýka mora. Na nebo nastúpia hviezdy – diamantoví vojaci, každý po poriadku na svoje miesto. A až vtedy a tam, zahalení čiernou tmou, zistíte, čo znamená dotýkať sa hviezd.

Akciová cena 499,-EUR/osoba
(Plná cena 549,-EUR/osoba)
Cena zájazdu pre ČR sa prepočíta podľa aktuálneho kurzu. Platba je možná aj v CZK

Cena zahŕňa
 • dopravu klimatizovaným autobusom - 1 sedadlo
 • prepravu bicyklov v krytom cyklovleku - 1 bicykel na osobu
 • ubytovanie 7 nocí v trojhviezdičkovom hotely
 • 7 x polpenzia v reštaurácii hotela, stredomorská kuchyňa (začína sa večerou, končí raňajkami)
 • poistenie CK proti insolventnosti
 • hotelový servis: posteľnú bielizeň a uteráky, upratovanie, WIFI, TV
 • preprava trajektom na ostrov a späť
 • mapy, služby cyklosprievodcu
Cena nezahŕňa
 • komplexné cestovné poistenie – CK Tour de Fun sprostredkúva poistenie Union a.s.
 • vstupy do hradov, múzeí a pamiatok
 • zvoz z iného nástupného miesta ako Brno a Bratislava
 • ostatné, čo nie je uvedené v „cena zahŕňa“ alebo podľa zmluvy o obstaraní zájazdu
 • miestny turistický poplatok (mestská pobytová daň)
 • fakultatívne výlety

Stravovanie
7 x polpenzia v hotelovej reštaurácii, začína sa večerou, končí raňajkami, výborná stredomorská kuchyňa, raňajky a večere formou otvorených bufetových stolov.

Ubytovanie
Ubytovanie je v dvojposteľových izbách excluzívne na Hoteli Hvar.

Hotel Hvar sa nachádza na ostrove Hvar v malebnom mestečku Jelsa na zalesnenom kopci zvažujúcom sa k pobrežiu, s veľkými levanduľovými a rozmarínovými poliami na okolí.
Hotel má krásne olivové záhrady, zrekonštruovaný krytý bazén a malý vonkajší bazén s peknou slnečnou terasou.

Centrum mesta Jelsa je vzdialené len kúsok pešo. V blízkosti hotela nájdete 2 plážové oblasti, z ktorých jedna je vhodná pre deti. Hotel Hvar ponúka širokú škálu športových zariadení, vrátane tenisových kurtov, požičovne bicyklov a fitnescentra.
Väčšina izieb má balkón alebo terasu, ktorá má nádherný výhľad na Jadranské more, ostrov Brač a Makarskú riviéru na pevnine.
Stacks Image 2900
Stacks Image 2902
Stacks Image 2905
Stacks Image 2907

Jelsa

Stacks Image 2920
Na mieste, kde sa najvyššie vrcholy ostrova Hvar priblížili k početným zátokám na morskom pobreží, sa uvelebila Jelsa. Pomenovaná po bažine Fons vocata Jelsa, ktorá kedysi delila jej ​​kamenný celok, táto hvarská kráska teraz s otvorenou náručou víta návštevníkov zmesou tradičných podujatí a kultúrnych pokladov minulosti. Vôňa levandule, ktorá sa šíri celým ostrovom Hvar, je vynikajúcim uvítacím prostriedkom pre návštevníkov, ktorých Jelsa priťahuje ako magnet už od staroveku. Jelsa vás okúzli pozostatkami villa rustica, ktoré na miestnych poliach svedčia o jej dávnej minulosti, ako aj priehrštím kamenných pamiatok, ktoré zdobia zbierku atraktívneho Lapidária. Mediteránne mestečko, v ktorom dominuje elegantná zvonica Kostola Panny Márie – patrónky zdravia, si získava svojich návštevníkov aj spleťou kamenných domčekov, medzi ktorými sa skrýva neobvyklý Kostol sv. Márie zo 14. storočia. Rad zaujímavostí pokračuje na hlavnom námestí, kde mestečko Jelsa osvieži turistov ladovou vodou z fontány a potôčikom, ktorý by na tomto mieste určite nikto neočakával. Tu začneme náš cyklo poznávací zájazd, Jelsa je výbornou základňou pre naše cyklotúry, poskytne nám komfort piesočnatých i kamienkových pláži, historické centrum pre oddych i zábavu. Je zároveň východiskom aj pre výjazdy do málo osídlenej východnej časti ostrova. Na južnom pobreží napr. leží malá dedinka Ivan Dolac známa produkciou vína.

Kam povedú naše cesty?

Vrboska

Stacks Image 3133
V hlbokej zátoke, ktorá sa zužujúc mení na kľukatý morský kanál, ospalo leží Vrboska - najmenšie mestečko ostrova Hvar. Už od antických čias Vrbosku volajú "lesnatá zátoka," ktorá všetkých vábi svojimi romantickými mostíkmi spájajúcimi pobrežia jej kamenných domčekov. "Malé Benátky" vám vyčaria úsmev na tvári pri pohľade na krásny ostrovček, ktorý leží uprostred zátoky ako malá oáza.

Mesto Hvar

Stacks Image 2923
Mesto Hvar, hlavný benátsky prístav, správne stredisko celého ostrova a sídlo benátskeho správcu-kniežata, vyrástlo v goticko-renesancné mesto, ktoré sa hlavne v období humanizmu stalo strediskom vedy a umenia. Mesto si dodnes zachovalo v pôvodnom jadre nedotknuté svedectvo o tejto epoche. Hvar má čo ponúknut i milovníkom výtvarného umenia - obrazy a plastiky význacných starých majstrov v kostoloch a kláštoroch hlavne na Hvare. Starobylé mesto Hvar s bohatou históriou na západnej strane ostrova víta návštevníkov rušnou prístavnou promenádou lemovanou palmovou alejou a monumentálnym 700-ročným opevnením s pevnosťou Spaňjol priamo nad centrom. Hlavnému námestiu dominuje katedrála sv. Štefana zo 17. storočia. Mestské divadlo je najstaršie v strednej Európe. Ak ste v meste Hvar, určite navštívte súostrovie Paklených ostrovov, ktoré sa nachádza pred mestom.

Starigradsko polje

Stacks Image 2926
Najznámejšou poľnohospodárskou oblasťou ostrova Hvar je Starigradsko polje, ktoré je dokonca zapísané v zozname UNESCO. Pôvod tohto rozsiahleho poľnohospodárskeho systému siaha až do 4. storočia pr. n. l., teda do obdobia gréckej nadvlády nad týmto územím. Medzi políčkami oddelenými suchými kamennými múrikmi môžete naraziť na zvláštne stavby kruhovitého tvaru, ako inak – postavené z kameňa. Miestni im hovoria „trimy“ a nie je prekvapením, že v minulosti slúžili roľníkom ako akési odpočívadlá či úkryty pred ostrým poludňajším slnkom či dažďom. K stavbe trimov nebol použitý žiadny spojovací materiál, napriek tomu sa mnoho z nich dochovalo až do dnešných čias.

Sv. Nikola

Stacks Image 3107
Najkrajší pohľad na Starigradsko polje je z vtáčej perspektívy. A keď už nie z lietadla, tak aspoň z výhliadkového kopca Glavica (111 m n. m.) severne od Stari Gradu, kde sa týči veľký kamenný kríž a kaplnka. Na Glavicu vedie turistický chodník.
Najvyšším vrcholom ostrova Hvar je Sv. Nikola, vysoký 628 m n. m. Týči sa nad obcou Sveta Nedjelja. Sv. Nikola je súčasťou dlhého horského hrebeňa, ktorý sa tiahne ostrovom od východu na západ. Na severnej strane pohorie k moru klesá pozvoľne, ale z južnej strany je charakteristické strmými svahmi, prudko spadajúcimi až k moru. Toto je najviac viditeľné práve v prípade kopca Sv. Nikola, kterého vrchol zakončuje skalná stena vysoká približne 200 m. Zo Sv. Nikolu je dokonca možné vidieť až do Talianska.

Humac

Stacks Image 3114
Pôvodná kamenná ľudová architektúra sa nachádza vo vnútrozemskej obci Humac. Obyvateľov tu však už nestretnete, svoje sídla dávno opustili. Z dedinky Zavala na južnom pobreží ostrova sem vedie len makadamová cesta. Nebuďte prekvapení, keď vám cestu skríži stádo polodivokých koní. Tie sa tu pohybujú úplne voľne. Nebojte sa ich, keď sa začnú približovať. Sú pravdepodobne len zvedaví – mnoho ľudí na tieto miesta nezavíta. Medzi kamennými stavbami Humacu môžete naraziť na vyhrievajúce sa jašterice a hady.

Polostrov Kabal

Stacks Image 3121
Skalnaté pobrežie tvorené plochými kameňmi poskytuje kľud a súkromie. Takéto miesta nájdete napríklad na severnom výbežku Hvaru zvanom Kabal. Okrem toho Vás čaká prekvapenie, v podobe tunelových obranných systémov Stari Grad a to už z Napoleónskych čias, ktoré dnes obývajú netopiere. Prechádzka v nich je dobrodružným zážitkom.

Levaduľa

Stacks Image 3085
Synonymom pre Hvar je levanduľa. Stretnete sa tu s ňou doslova na každom kroku. Vrecúška s touto sušenou aromatickou bylinou sa predávajú v stánkoch priamo v prístave trajektu. Za tým pravým levanduľovým zážitkom však musíte zájsť do vnútrozemia Hvaru, do oblasti okolo obce Brusje, v západnej časti ostrova. Pláne levandúľ sa tu rozliehajú všade, kam až oko dohliadne. Na autentickosti tu krajine pridávajú početné suché kamenné múriky, ktoré vytvárajú priam geometrické obrazce. Levanduľa kvitne na Hvare od júna a so zberom sa začína v júli. Obyvatelia Hvaru z nej vyrábajú vonné esencie a oleje. Sušená levanduľa sa od nepamäti používala ako prírodný odpudzovač molí.

Zátoky na Hvare

Stacks Image 3148
Za krásnym kúpaním nemusíte ísť až na Paklené ostrovy. Čarovné zátoky na Hvare vás určite dostanú. Predstavte si pláž s okrúhlymi kamienkami a pri nej len jeden alebo dva domčeky. Aj tu prežijeme dovolenku. Zaslúžený oddych a kúpanie si spríjemníme perfektným obedom v reštaurácii u domáceho a za popíjania lahodného červeného vína budeme počúvať špliechanie vĺn a orchester neúnavných cikád. Toto nám ponúknu južné alebo severné zátoky Hvaru (napr. Vela Stiniva alebo Pokrivenik).

Pláže na Hvare

Stacks Image 3099
Na Hvare sú najrozšírenejšie pláže kamienkové. Ak ale hľadáte piesok a pozvoľný vstup do vody, budú sa vám páčiť piesočnaté pláže Grebišće (v blízkosti mestečka Jelsa) alebo Maslenica (v blízkosti mestečka Vrboska). Piesočnatá pláž Grebišće dokonca získala v roku 2012 „Modrú vlajku“ – symbol kvality a čistoty pláže. Piesok je tu nielen na pláži, ale aj na dne mora. Krásne kamienkové až piesčitokamienkové pláže sú v letovisku Ivan Dolac, Zavala, Milna (v blízkosti mesta Hvar), Stari Grad a v zátokách na severnom i južnom pobreží Hvaru (napr. zátoky Vela Stiniva, Pokrivenik nebo Dubovica).

Gastronómia na Hvare - kuchyňa s grécko-talianskym vplyvom

V hvarskej kuchyni nesmú chýbať ryby a morské špeciality. Obľúbenou pochúťkou je čierne rizoto zo sépie. Tradičným jedlom je pašticada, ktorá sa pripravuje pomalým dusením mäsa na koreňovej zelenine s pridaním pretlaku a kvalitného vína. Domáci preferujú rybacie polievky a v jedálničku nesmie chýbať varená ryba vo vode, ktorá je ochutená cesnakom a bylinkami. V reštauráciách často nájdete rôzne grilované špeciality. Tradičné podniky majú v názve „konoba“, podobne ako sa u nás slovenská kuchyňa často označuje názvom koliba alebo salaš.
Stacks Image 3155
Stacks Image 3157

Najstaršie chorvátske vinice

Možno ste doteraz nemali tú česť s chorvátskym vínom. Práve počas dovolenky na Hvare sa ocitnete priamo v centre diania, práve tu totiž nájdete najstaršie vinice v Chorvátsku. Tie sa nachádzajú približne v strede ostrova a niektoré siahajú až k pobrežiu, čím víno nadobúda osobité vlastnosti. Na Hvare dokonca pestujú menej známe odrody, ktoré sú charakteristické pre túto lokalitu.
Stacks Image 3170
Stacks Image 3167

Fakultatívne výlety

Ostrov Brač

Ostrov Brač -Zlatni rat
Blízko mestečka Bol na ostrove Brač sa nachádza snáď najznámejšia pláž v celom Chorvátsku - pláž Zlatni rat, dlhá cez 630 m. Po slovensky sa jej hovorí Zlatý roh alebo Zlatý mys. Napriek mnohým mylným predstavám o piesočnatej pláži je Zlatni rat plážou okruhliakovou. Ide o drobné okrúhle kamienky. Pláž má svoj typický tvar trojuholníkového rohu (podľa ktorého dostala svoj ​​názov) a je tvorená drobnými okruhliakmi. Morské prúdy si s nimi každý deň pohrávajú, a tak sa tvar tejto pláže priebežne mení - špica je niekedy zatočená doprava a inokedy zase doľava. Počas voĺného dňa môžeme Brač navštíviť loďou, ktorá nás aj s bicyklami prepraví z mesta Jelsa na Bol. Tu môžeme spoznať okolie a poberežie alebo sa ak máte chuť, zdolať najvyšší kopec ostrova Vidovu goru (778 m.n.m.) Odtiaľ si užijete úžasný výhĺad na Zlatni rat i ostrov Hvar.
Stacks Image 3180
Stacks Image 3182

Program zájazdu
 1. deň: odchod v piatok z Bratislavy v poobedných hodinách cca o 18.00 h (Brno 15.00h)
 2. deň: dopoludnia ubytovanie, poobedná nenáročná cyklotúra po okolí
 3. deň: cyklotúra Stari Grad - Kabal
 4. deň: voľný deň, oddych na pláži, alebo fakultatívny výlet
 5. deň: cyklotúra mesto Hvar
 6. deň: cyklotúra zátoky Hvaru, Velka Stiniva, Humac
 7. deň: voľný deň, fakultatívny výlet, alternatívna horská cyklotrasa
 8. deň: cyklotúra starými vinicami
 9. deň: odchodový deň, do 10.00 uvoľnenie izieb, voľný program, v poobedných hodinách odchod
 10. deň: nedeľa -príchod do Bratislavy v ranných hodinách cca do 10.00 h