• Stacks Image 25

  Link

Plitvice - Biokovo - NP Krka
Pobyt na Makarskej riviére, Tučepi, HR

04.09.2020 - 13.09.2020 10 dní / 7 noci
Perly Chorvátska - cyklistika a turistika v národných parkoch.
Stacks Image 225
Stacks Image 1622
Makarská riviéra je 60 km dlhý pás dalmátskeho pobrežia s krásnymi dlhými plážami s bielymi kamienkami a krištáľovo čistým azúrovým morom. Nádhernú panorámu jej dodáva aj stredomorská príroda pod úpätím monumentálnych štítov masívu Biokovo s najvyššou horou Sv. Jure (1762 m n. m.). K tomu najkrajšiemu na Makarskej riviére určite patrí prímorské letovisko Tučepi.
TUČEPI sa nachádza 5 km južne od mesta Makarska. Jeho dlhá história sa začala už 2 tisíc rokov p.n.l. v čase, keď na Makarskú riviéru osídlili Ilýriovia, starý indoeurópsky národ, ktorý si v 2. st. podrobili Rimania. Približne v 7 st. oblasť osídlili Chorváti. Už v antických dobách bolo Tučepi cieľom pre všetkých, ktorí v nepoškvrnenej prírode hľadali pokoj a uvoľnenie. Dnes vďaka čistému moru a vzduchu patria Tučepi k európskej ekologickej špičke. Pláže dlhé vyše 3 km, ocenené modrou zástavou s pozvoľným vstupom do mora, sú z jednej strany lemované tyrkysovo modrým Jadranským morom a tieň poskytujúcimi borovicami, z druhej strany ich chráni masív národného parku Biokovo. Pozdĺž celej pláže sa tiahne krásna promenáda lemovaná borovicami, palmami, oleandrami, agáve a inou stredomorskou flórou, s množstvom obchodíkov a reštaurácií ponúkajúcich špeciality dalmátskej kuchyne i večernú zábavu a kultúrne vyžitie.
Stacks Image 2588

Cena zájazdu je teraz 399,-EUR/osoba bez stravy
Cena zájazdu pre ČR sa prepočíta podľa aktuálneho kurzu. Platba je možná aj v CZK

Cena zahŕňa
 • ubytovanie 7 noci v klimatizovanom a plne vybavenom apartmáne
 • program a služby cyklo sprievodcu
 • posteľná bielizeň a záverečné upratovanie
 • poistenie CK proti insolventnosti
 • obojsmerná doprava klimatizovaným autobusom, preprava 1 bicykla v krytom cyklovleku, preprava počas programu zájazdu
Cena nezahŕňa
 • komplexné cestovné poistenie – CK Tour de Fun sprostredkúva poistenie Union a.s.
 • vstupy do národných parkov, hradov, múzeí a pod.
 • zvoz z iného nástupného miesta ako Brno a Bratislava
 • ostatné, čo nie je uvedené v „cena zahŕňa“ alebo podľa zmluvy o obstaraní zájazdu
 • miestny turistický poplatok, Cena podľa aktuálnej výšky na mieste (cca- 1,-EUR/deň)

Stravovanie
Stravovanie nie je v cene zájazdu. Na prípravu stravy je možné využiť zariadené apartmány, alebo blízke reštaurácie priamo na promenáde. V prípade záujmu hromadného stravovania je možné zabezpečiť polpenziu v gurmánskej reštaurácii na promenáde, raňajky formou švédskych stolov, dvoj chodové večere - výber z menu. Cena 17 EUR na deň.

Ubytovanie
K dispozícii sú kompletne vybavené apartmány s klimatizáciou, TV, kuchynkou. Vždy len po 2 osoby na izbe.
Stacks Image 21461
Stacks Image 21463
Stacks Image 21465

Program a trasy
Počas našich cyklistických potuliek sa zoznámime s Marskou riviérou trasou po pobreží, kde spoznáme top letoviská strednej Dalmácie ako mesto Makarska, Baška voda, Brela, Makarskou riviérou prejdeme i vrstevnicou pohoria Biokova, kde nás čakajú panoramatické výhľady na pobrežie i ostrovy a staré usadlosti pôvodných obyvateľov ako Horné Tučepi, Kotišina, Veliko Brdo, pričom treťou z top trás bude aj výstup na hrebeň Biokova chránenou prírodnou oblasťou (bez premávky) do výšky 880 m.n.m., pričom podľa chuti je možné pokračovať až na 1762 m. n. m. na najvyšší vrch Biokova, t. j. Sv. Jure. Program je určený rekreačným cyklystom, stredná náročnosť. Ale aj tí zdatnejší si prídu na svoje.

Biokovo je najrozsiahlejším pohorím v Dalmácii. Stúpa strmo nahor priamo z pobrežia až do výšky 1762 m. Vďaka svojej geografickej polohe je Biokovo pohorím, ktoré má kontinentálne aj stredomorské podnebie, preto tu rastú pokope mnohé druhy rastlín, ktoré by ste inak na jednej lokalite nenašli. Je tu tiež množstvo jaskýň a priepastí, aj v okolí pohoria. Často tu uvidíte divokého muflóna alebo líšku a žijú to tiež rôzne druhy vtákov.

Výhľady z Biokova sú úžasné - za jasného dňa dovidíte na všetky ostrovy Dalmácie a tiež na veľkú časť pobrežia smerom na juh a na sever až ku mestám Vrgorac a Imotski. Ak je veľmi dobré počasie, môžete zazrieť vrchol hory Monte Gargano v Taliansku. Pobrežné mesto Makarska leží na najjužnejšom okraji pohoria Biokovo a z vrcholu máte nádherný výhľad na záliv obklopený maličkými domčekmi a cestičkami. Prírodná rezervácia Biokovo nad Makarskou riviérou je skvelým cieľom na výlet pre botanikov, peších turistov a tiež pre cyklistov. Stále je tu čo obdivovať a objavovať. Cena vstupu na vrch Sv. Jure je cca 50 KUNA.
Stacks Image 21453
Plitvické jazerá - pešia turistika

Plitvické jazerá sú najstarším národným parkom v juhovýchodnej Európe. Od roku 1979 sa Národný park Plitvické jazerá nachádza aj v zozname UNESCO. Na rozlohe 298 km štvorcových sa nachádza 140 vodopádov, 20 jaskýň a 16 jazier. Veľkú pozornosť na seba upútal najmä v 60. rokoch vďaka natáčaniu filmov na motívy Karla Maya, napríklad známy Poklad na striebornom jazere.
Národný park skrýva bohaté lesné a lúčne biotopy s mnohými druhmi rastlín a živočíchov. Zatiaľ bolo zaznamenaných 1267 druhov rastlín, 321 druhov motýľov, 161 druhov vtákov a 21 druhov netopierov. Atraktívnym obyvateľom je najmä medveď hnedý či vlky, červené jelene a divoké mačky.
Vstup do národného parku je platený, drevené chodníky sú vybudované okolo i nad jazerami, ktoré menia farbu od smaragdovej cez tmavomodrú až po striebornú, v závislosti od množstva živočíchov a od hry slnečných lúčov na vodnej hladine. K najvyššie položenému jazeru jazdí bezplatná kyvadlová doprava a cez jazero Kozjak pláva parník. Rovnováhu vodnému kráľovstvu dodáva zelená oáza Čorkova uvala – najkrajší prales Dinárskeho masívu.
Cenník vstupov nájdete TU
Stacks Image 21445
Národný park Krka

Chorvátsky národný park Krka je sústava perejí, kaskád a vodopádov, pod ktorými sa môžete vykúpať. Je tu tiež možnosť podniknúť výlet loďou kaňonom rieky Krka až k Rošskému vodopádu – Roški slap a na ostrovček Visovac, kde sa nachádza františkánsky kláštor a múzeum.
Národný park Krka sa tiahne pozdĺž rovnomennej krasovej rieky od Kninu po Skradin. Najznámejší je pre sedem travertínových kaskád na rovnomennej rieke, ktoré prekonávajú výšku 242 metrov.
Krka sa pod Kninom zarezáva hlboko do skál a na niekoľkokilometrovom úseku vytvára asi 200 metrov hlboký kaňon. Končí sa jedným z najnavštevovanejších vodopádov, Roškim slapom.
Roški slap s prevýšením približne 27 metrov na úseku asi 650 metrov tvorí 12 menších kaskád, prezývaných aj Ogrlica (Náhrdelník). Od tohto vodopádu sa Krka mení na Visovacké jazero.
Cenník vstupov nájdete TU
Stacks Image 21449
Fakultatívny výlet Dubrovnik, Unesco
Stacks Image 5050

Program zájazdu
 1. deň: odchod z Bratislavy o 20.00 h (Brno 16.30 h)
 2. deň: príchod v ranných hodinách na Plitvické jazerá, turistická prehliadka od 8:00 do 16:00, podvečer ubytovanie
 3. deň: voľný deň
 4. deň: zoznámenie sa s Makarskou riviérou a jej letoviskami severným smerom po pobreží až do mesta Brela, 40 km, asfalt+ šotolina, rovinatá etapa
 5. deň: do národného parku Biokovo, mestom Podgora k hranici parku, potom výstup na hrebeň do 880 m.n.m., kde sa otvárajú panoramatické výhľady na pobrežie a ostrovy, občerstvenie v konobe, možnosť pokračovať na Sv. Jure 1762 m.n.m., odtiaľ zjazd k moru po rovnakej trase v celkovej dĺžke 36 km, asfaltový povrch.
 6. voľný deň alebo fakultatívny výlet do mesta Dubrovnik (cca 30,- EUR / osoba)
 7. deň: trasa vedie vrstevnicou pohoria Biokovo (300 m.n.m.), smer Gornje Tučepi, Kotišina, Milnice, Svätý Ivan, až na Veliko Brdo-Svätý Geronimo, Svätý Mihovil a zjazd do mesta Makarska – Svätý Peter, kúpanie v zátoke sv. Petra, - Tučepi, cca 30 km, asfalt + šotolina.
 8. deň: odchodový deň, uvoľnenie apartmánov v ranných hodinách cca do 8:00, a odchod do NP Krka a vo večerných hodinách odchod do Bratislavy cca o 20:00