• Stacks Image 25

  Link

KOTORSKÝ ZÁLIV - KONAVELSKÉ STENY, ČIERNA HORA - CHORVÁTSKO

17.09.2021 - 26.09.2021 10 dní/ 7 nocí
Vhodné aj ako kúpeľno-liečebný pobyt, či pobytová dovolenka pre rodiny s deťmi! More už bude vyhriate!
Stacks Image 225
Stacks Image 2549
Čierna Hora, nazývaná tiež Montenegro, je samostatná republika, nachádzajúca sa v srdci Stredomoria, len pol hodinu jazdy autom od Dubrovníka. Nie je čierna, ako by sa z jej názvu mohlo zdať. Naopak, nájdete tu jedinečné spojenie prírodných krás, národných parkov, slnka, mora, hôr, dlhých piesočnatých, kamienkových i skalnatých pláží a historických pamiatok, bez priemyselného znečistenia, na základe čoho bola vyhlásená ako prvá ekologická krajina v Európe. Čierna hora sa zaraďuje medzi najslnečnejšiu oblasť Stredomoria, z celého roku je až 240 dní slnečných a 180 dní v roku je vhodných na kúpanie.

Jedinečná je aj tým, že sa tu nachádza jeden z dvoch pralesov, ktoré existujú v Európe, druhý najväčší kaňon na svete a jedinečná možnosť pre športovcov, ráno lyžovať vo vnútrozemí a už po obede relaxovať pri mori. Okrem prírodných krás Vás však privíta aj pohostinnosť a otvorenosť Čiernohorcov, kvalitné vína, folklór, chutné stredomorské ovocie, špeciality čiernohorskej, balkánskej a mediteránskej kuchyne, či morské plody. Taktiež Vás určite poteší aj možnosť zábavy do neskorých nočných hodín. To všetko spôsobí, že sa v tomto turistickom raji budete cítiť ako doma.
Igalo je kúpeľné letovisko lemované malebným pohorím Dobrostice (1 570 m), vzdialené len 45 km od Dubrovníka na začiatku Boky Kotorskej, najväčšieho zálivu na južnom jadranskom pobreží. Záliv pripomína nórsky fjord, ktorý vytvára ideálne podmienky pre liečenie respiračných chorôb. V Igale, sa nachádzajú rádioaktívne pramene vyvierajúce na morskej plytčine s liečivým bahnom, nachádza sa tu i Ústav pre fyzikálnu medicínu, rehabilitáciu a reumatológiu. Patrí medzi najväčšie a najlepšie vybavené liečebné zariadenia na Jadrane a v Európe, špecializovaný je na ochorenie pohybového ústrojenstva, poúrazových stavov, kožných chorôb, astmy, alergií a kardiovaskulárnych chorôb.
Stacks Image 4023
Stacks Image 4021
Pláž pobrežia je dlhá 2 km, je pokrytá pieskom a na niektorých miestach sú vybetónované časti, čo garantuje príjemný zážitok z kúpania. Nachádza sa tu veľa reštaurácií a kaviarní, ktoré dýchajú morskými špecialitami, dobrou hudbou a stredomorskou atmosférou a to všetko za prijateľné – takmer naše ceny. Igalo sa môže pochváliť výbornými podmienkami pre vodné športy ako potápanie a vodné lyžovanie, k dispozícii sú tiež športové strediská, bowling či tenisové kurty.

Akciová cena 459,-EUR/osoba
(Plná cena 509,-EUR/osoba)
Cena zájazdu pre ČR sa prepočíta podľa aktuálneho kurzu. Platba je možná aj v CZK

Cena zahŕňa
 • dopravu klimatizovaným autobusom - 1 sedadlo
 • prepravu bicyklov v krytom cyklovleku - 1 bicykel na osobu
 • ubytovanie 7 nocí v trojhviezdičkovom hotely
 • 7 x polpenzia v reštaurácii hotela, stredomorská kuchyňa (začína sa večerou, končí raňajkami)
 • poistenie CK proti insolventnosti
 • hotelový servis: posteľnú bielizeň a uteráky, upratovanie, WIFI, TV, klíma
 • prepravu autobusom počas programu
 • mapy, služby cyklosprievodcov
Cena nezahŕňa
 • komplexné cestovné poistenie – CK Tour de Fun sprostredkúva poistenie Union a.s.
 • vstupy do hradov, múzeí a pamiatok
 • zvoz z iného nástupného miesta ako Brno a Bratislava
 • ostatné, čo nie je uvedené v „cena zahŕňa“ alebo podľa zmluvy o obstaraní zájazdu
 • miestny turistický poplatok (mestská pobytová daň)
 • fakultatívne výlety

Stravovanie
7 x polpenzia v hotelovej reštaurácii, začína sa večerou, končí raňajkami, výborná stredomorská kuchyňa, raňajky a večere formou otvorených bufetových stolov.

Ubytovanie
Hotel Novi*** bol postavený v roku 2010, čiže ide o moderný a skoro nový hotel, ktorý sa nachádza na okraji kúpeľného mesta Igalo. Poloha asi 150 m od pieskovej pláže pokrytej liečivým bahnom. Ležadlá a slnečníky na pláži sú v cene pobytu. Ubytovanie je zabezpečené v dvojlôžkových izbách. Izby sú vybavené všetkým komfortom a službami: TV, telefón, sprcha, klimatizácia, sušič vlasov, bezpečnostná schránka a Wi-Fi. Hotelový servis je v cene.
Stacks Image 755
Stacks Image 757
Stacks Image 3393
Stacks Image 3401

Program a trasy
Po príchode v dopoludňajších hodinách a ubytovaní sa, nasleduje prvé poobedňajšie zoznámenie sa s okolím. Prejdeme letoviskom Igalo a 3 km promenádou do susedného mesta Herceg Novi, kde objavíme starobylé pamiatky. Za zmienku stojí hodinová vež, morská pevnosť , kostol sv. Archanjela Michaela, či botanická záhrada. Celé staré mesto je pokryté subtropickou vegetáciou, ktorá dotvára jedinečný ráz mesta. Mesto je kultúrnym a spoločenským centrom oblasti. Vrátime sa späť a zanechajúc civilizáciu za chrbtom prejdeme polostrovom Prevlaka, odkiaľ je krásny výhľad do fjordu a na pobrežie. Prevlaka o dĺžke 2,8 km je v nejširšom mieste len 480 m široký. Vyniká krásnou, takmer neporušenou prírodou s veľmi bohatou stredomorskou flórou.(cyprusové háje, rohovníky, cesmínové duby , olivovníky, makchie ai.). Dĺžka trasy cca 30 km.
Stacks Image 4040
Stacks Image 4042
Stacks Image 4044
V ostatné dni je program celodenný, začína zvyčajne od 09.00 h Trasy sú mimo dvoch ľahkých po pobreží, stredne náročné, kopcovité, kombinácia asfalt, šotolina. Vhodné pre horské a trekové bicykle. Počas pobytu je pripravených 5 trás a dva voľné dni. Program a následnosť trás sa odvíja od aktuálnej predpovedi počasia a kolektívnych síl a záujmov. Poradie určuje cyklosprievodca, každý večer podá i podrobný výklad k nasledujúcemu dňu.

Pripravili sme pre Vás nasledovné trasy a výlety:
Igalo –Njivice – hraničný prechod Chorvátsko – Vitaljina – Durinici – Mikulici – Radovciči – Popoviči – pláž pod útesmi – Konavelské steny, kúpanie a späť.
trasa cca 65 km, prevýšenie cca 800 m
Z Igalo sa vydáme ponad obec Njivice. Veľkou prednosťou tohto neveľkého letoviska je jedinečný výhľad na horské pásma nad bokou Kotorskou, predovšetkým na Dobrosticu (1570 m) a Radoštak (1446 m) nad Herceg-Novi, ktoré sú súčasťou pohoria Orjen.
Ako letovisko sa Njivice začali rozvíjať v 60. rokoch minulého storočia. Vyniká bohatou vegetáciou a čistým morom. Južne od letoviska prebieha hranica s Chorvátskom. Po prechode hraníc v Chorvátsku začneme pozvoľna stúpať, pričom prejdeme niekoľko dediniek a trasu pred obratom späť zakončíme kúpaním v mori pod útesmi.
Stacks Image 3446
Stacks Image 6803
Stacks Image 6787
Cieľom tejto etapy sú Konavelské steny (Konavoske stijene). Predstavujú súvislí skalný útes o dĺžke 20 km, ktorý sa tiahne od od Cavtatu až k zátoke Donji Molunat. Táto skalná hradba tvorí pobrežie celej oblasti Konavle, teda najjužnejšieho cípu Chorvátskeho pobrežia. V niektorých častiach skalné steny dosahujú výšku až 300 m, priemer je však 150 m. Miestny obyvatelia a to hlavne rybári, majú vďaka útesom sťažený prístup k moru, ten je možný iba v niekoľkých menších zátokách. Najľahšie sa dostať k moru cestičkou vytesanou v skale pod obcou Popovići.
Igalo –Herceg Novi – Zelenika – Kamenari – Risan – Perast - Kotor – Lepetani – kompa do Kamenari – Bijela - Igalo
trasa cca 78 km, prevýšenie cca 100 m
Táto etapa o Vás zanechá hlboký zážitok, na bicykloch prejdeme celý záliv Boka Kotorska. Za všetko hovorí obrázok, ktorý je pohľadom z historického mesta oblasti KOTOR.
Stacks Image 6835
Kotor (sr Котор), taliansky Cattaro, je mesto a prístav v juhozápadnej časti Čiernej Hory. Rozkladá sa v malebnej polohe na samom konci Kotorskej boky, hlbokého zálivu na pobreží Jadranského mora, na úpätí horského masívu Lovćen. Prvé zmienky o Kotore sú zo 7. storočia, kedy bol dôležitou pevnosťou Byzantskej ríše až do roku 1185. V rokoch 1186 až 1371 bol autonómnym mestom stredovekého Srbska (pod vládou Nemanjićov). Rovnaké postavenie mal i v období vlády chorvátsko-uhorských (1371 – 1384) a bosenských kráľov (1384 – 1391). Po krátkom období v rokoch 1391 – 1420, kedy bol samostatnou republikou, sa dostal pod vládu Benátskej republiky. Po jej páde v roku 1797 prešiel pod vládu Rakúska ako súčasť provincie Dalmácie až do roku 1918. Potom sa stal súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov (SHS), ktoré bolo v roku 1929 premenované na Juhosláviu. Kotor je jedným z najlepšie zachovaných stredovekých miest v juhovýchodnej Európe s bohatstvom historických budov. Ako uznanie jeho výnimočnej historickej hodnoty bolo staré mesto Kotor v roku 1979 zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Staré mesto je obklopené stredovekými mestskými hradbami o dĺžke 4,5 km, výške až 20 m a šírke až 15 m, ktoré ho spájajú s pevnosťou sv. Ivana (Tvrdjava sv. Ivan) na strmom kopci nad mestom vo výške 260 m n. m. Mesto je tvorené charakteristickou stredovekou urbanistickou sieťou úzkych uličiek a nepravidelných námestí, s nádhernými kostolmi i palácmi v románskom, gotickom, renesančnom i barokovom slohu.
Avšak samotná trasa okolo zálivu skrýva krásne prekvapenia a nespočetné možnosti kúpania. Malé dedinky v zálive majú svoju jedinečnú atmosféru. Trasu osvieži plavba kompou, ktorá nás bezplatne preplaví do Kamenari, aby sme zakončili okruh v Igalo. Malá ochutnávka vo forme foto:
Stacks Image 9594
Stacks Image 9596
Stacks Image 9598
Igalo – Cetinje – Loućen - Kotor - Igalo
trasa cca 40 km
Na ďalší výlet sa vydáme do Národného parku Lovčen. Autobus s bicyklami nás odvezie do Cetinje (prehliadka bývalého kráľovského mesta) - národný park Lovčen, (poplatok za vstup nie je zahrnutý v cene, trasa autobusom cca 130 km). Po prehliadke hrobky na Lovčeni, cca 25 km zjazd do Kotora, prehliadka mesta. Cesta do Igala je popri plážach takmer po rovine. Odporúčam sa zúčastniť i necyklistom
Lovćen
Národný park Lovćen sa rozkladá v centrálnej a najvyššej časti horského masívu a zaberá plochu asi 62 km2. Zo západu a severu ho ohraničuje dopravná cesta Kotor - Cetinje, od východu Cetinjské polje a od juhu dopravná cesta Cetinje - Budva. Jeho reliéf formovaný ľadovcovou činnosťou a krasom je veľmi rozmanitý. Časť je pokrytá bukovými lesmi a machom. Vysokohorské pastviny sa striedajú s rozvinutým krasom, ktorý je reprezentovaný hlbokými zrázmi, dierami, jaskyňami a priepasťami. Napriek tvrdým horským klimatickým podmienkam tu rastie okolo 300 druhov rastlín z toho mnohé sú ľadovcové relikty, alebo endemity.
Stacks Image 9640
Stacks Image 9636
Stacks Image 9638
Pre čiernohorcov je Lovćen posvätným pohorím, symbolom národnej čiernohorskej identity a štátnosti. Najväčšiu historickú hodnotu predstavuje mauzoléum Petra II. Petrovića Njegoša na Jazerskom vrchu. Z Cetinje je vzdialené 21 km.
Peter II. Petrović Njegoš je najvýznamnejšou postavou čiernohorských dejín ako vládca, vladyka, veľký štátnik, mysliteľ a básnik. Njegošovo dielo, najmä Horský veniec je v Čiernej Hore stále živý, aj keď od Njegušovej smrti uplynulo viac ako 150 rokov.
Ďalšia trasa nás zavedie na polostrov Luštica. Leží naproti cez zátoku od mesta Igalo. Sú dve možnosti ako sa k polostrovu dostať:
1. Igalo – Herceg Novi – Zelenika – Kamenari – kompa Lepetani – Donja Lastva - letisko – Tivatské saliny – Miloviči - Rose – Modrá jaskyňa – Begoviči – Lepetani – kompa do Kamenari – Bijela – Igalo – v meste Tivat navštívime námorné múzeum s prehliadkou ponorky
trasa cca 78 km, prevýšenie cca 300 m (alternatívne okruhom 2 x 300 m- Modrá jaskyňa)
Stacks Image 9698
Stacks Image 9701
Stacks Image 9704
Alebo
2. z Igala sa zavezieme lodičkou do Modrej jaskyne, vykúpeme sa na peknej pláži a potom budeme pokračovať okruhom polostrova Lučtica. Tým si cyklotrasu skrátime a viac spríjemníme.
Stacks Image 3488
Stacks Image 9688
Stacks Image 9686

Polostrov Luštica, sa rozkladá juhozápadne od mesta Tivat , uzatvára z východnej strany vplav do boky Kotorkej. Miestna cesta vedie až na jeho západnú stranu. Pre kúpanie je však vhodnejšia jeho juhovýchodná časť, kde v zálive Trašte je mnoho malých pekných zátok ako napr. Pržno s hotelovým komplexom Plavi Horizont. Tato plytká zátoka je pokrytá hrubým pieskom a zátoka sa hrdí modrou vlajkou. Zátoka Krtole, tam, kde sa Luštica napojuje na pevninu, je najlepšie kotvisko v Tivatskom zálive. Pri výlete na západ poloostrova Luštica sa obvykle navštevuje Modrá jaskyňa (Plava špilja) pri zátoke Žanjica s krásnymi plážami a ostrovček Mamula s mohutnou pevnosťou rovnakého mena., ktorá strážila vplav do celej zátoky. Pekným výletným cieľom na severozápadnom cípe Luštice je vysoko položená osada Klinci s dvoma kostolíkmi z 18. stor. a širokým výhľadom. Pod Klinci na pobreží je malebná osada Rose so skalnatou plážou. Na západnom pobreží polostrova sa nachádza zátoka , ktorej pláže sú taktiež ocenené modrou vlajkou.
Fakultatívne výlety
NP Skadarské jazero
Stacks Image 3693
Jazero sa nachádza v Skadarsko doline obklopenej horami, asi 7 km od brehov Jadranského mora. Dve tretiny jazera patria Čiernej Hore, zvyšok Albánsku. Rozloha jazera sa v závislosti od objemu vody pohybuje medzi 530 až 370 km2, dlhé je 44 km, široké 14 km.
Skadarské jazero je najväčším jazerom na Balkánskom polostrove a najväčším národným parkom v Čiernej Hore. Preslávené je predovšetkým vďaka rôznorodosti fauny a flóry.
Dubrovník
Stacks Image 3696
Dubrovnik je jedna z najatraktívnejších turistických destinácií v Stredozemí. Mesto známe svojimi bohatými kultúrnymi pamiatkami a hlavne pre svoju krásu je známe na celom svete. Ešte pred 30.rokmi bolo zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jeho nespočetné kostolíky a iné sakrálne pamiatky, mestské hradby, pevnosti, múzeá...svojou výnimočnou hodnotou fascinujú každého návštevníka.

Program zájazdu
 1. deň: odchod v piatok z Bratislavy v poobedných hodinách cca o 18.00 h (Brno 15.00h)
 2. deň: dopoludnia ubytovanie, poobedná nenáročná cyklotúra po okolí (30km)
 3. deň: okruh zálivom Boka Kotorska
 4. deň: voľný deň, oddych na pláži, alebo fakultatívny výlet
 5. deň: loďou do modrej jaskyne, kúpanie a foto v nej, následne okruh národným parkom, podvečer loďou späť. Výlet má dve alternatívne trasy k polostrovu!
 6. deň: cyklotrasa ku Konavelským útesom
 7. deň: voľný deň, fakultatívny výlet, alternatívna horská cyklotrasa
 8. deň: autobusom do národného parku Lovčenj...., zjazd 25 km do Kotoru pozdĺž mori do Igalo
 9. deň: odchodový deň, do 10.00 uvoľnenie izieb, voľný program, v poobedných hodinách odchod
 10. deň: nedeľa -príchod do Bratislavy v ranných hodinách cca do 10.00 h