TOSKÁNSKO, Viareggio, ITA

na objednávku pre skupiny 8 - 20 - 36 osôb
Stacks Image 225
Stacks Image 635
Toskánsko, ktorého názov pochádza z latinského výrazu Tusci, označujúci Etruskov, je prekrásny kraj v strednom Taliansku, ktorý na západe obmývajú vody Tyrhenského mora. Toskánsko je jedným z najbohatších talianskych krajov s najvyššou životnou úrovňou . Nížinatý charakter má pobrežná oblasť v okolí Pisy a Livorna. Vnútrozemie charakterizuje Toskánska vrchovina, cyprusy a vinice. Pýši sa bohatosťou historických pamiatok a v neposlednom rade aj vínom – najslávnejším je Chianti. K významným mestám tohto kraja určite patria: Florencia, Pisa, Massa, Carrara, Lucca, Pietrasanta a Viaregio, ktoré počas zájazdu budeme postupne spoznávať.

Cena od 459,-EUR/osoba
Cena zájazdu pre ČR sa prepočíta podľa aktuálneho kurzu. Platba je možná aj v CZK

Cena zahŕňa
 • doprava klimatizovaným autobusom - 1 sedadlo
 • preprava bicyklov v krytom cyklovleku - 1 bicykel na osobu
 • ubytovanie 7 nocí v bungalove, 2 osoby na izbe
 • 7 x polpenzia v reštaurácii kempu, talianska kuchyňa (začína sa večerou, končí raňajkami)
 • poistenie CK proti insolventnosti
 • servis kempu: posteľná bielizeň a uteráky, záverečné upratovanie, chladnička, bazén
 • preprava autobusom počas programu
 • mapy, služby cyklosprievodcov
Cena nezahŕňa
 • komplexné cestovné poistenie – CK Tour de Fun sprostredkúva poistenie Union a.s.
 • vstupy do hradov, múzeí a pamiatok
 • zvoz z iného nástupného miesta ako Brno a Bratislava
 • miestny turistický poplatok (1,- EUR/deň
 • ostatné, čo nie je uvedené v „cena zahŕňa“ alebo podľa zmluvy o obstaraní zájazdu
 • vratná kaucia cca 100,- EUR za bungalov
 • fakultatívne výlety

Stravovanie
7 x polpenzia v reštaurácii kempu, začína sa večerou, končí raňajkami, výborná talianska kuchyňa, kontinentálne raňajky, trojchodové večere.

Ubytovanie
je zabezpečené v nových, kompletne vybavených bungalovoch - drevených chatkách v kempe Italia v meste Viareggio v provincii Pisa. Chatky sú tvorené dvomi samostatnými spálňami (1/2, 1/3), kompletne zariadenou kuchyňou s jedálenským stolom a kuchynskou linkou, plynovým sporákom, chladničkou. Truhlica umiestnená v kuchyni obsahuje kompletný kuchynský riad ako hrnce, taniere, poháre, príbory, nože, dosky, utierky a pod.
Stacks Image 757
Stacks Image 755
Využitie kuchynského vybavenia a sporáku je za príplatok 210,- EUR na chatku za celý pobyt. V prípade záujmu sa hradí na mieste. Využitie chladničky je bez poplatku. V chatke je vlastné soc. zariadenie – WC, umývadlo a sprchovací kút, teplá voda je samozrejmosť. Taktiež je tu vonkajšie zastrešené sedenie so stolom a stoličkami, sušiak na bielizeň. Pre väčšie pohodlie chatky obsadzujeme len štyrmi osobami. K dispozícii je gril na drevené uhlie.
Kemp je umiestnený v zelenej lesnatej oblasti , ktorá je súčasťou prírodnej rezervácie. Má vlastný bazén, kaviareň, reštauráciu, obchodík i veľké spoločné sociálne zariadenia. Využitie bazénu a ležadiel je zahrnuté v cene zájazdu, vstup je kontrolovaný elektronicky, na bezpečnosť dozerá plavčík.
Stacks Image 771

Program a trasy
Po príchode v dopoludňajších hodinách a ubytovaní sa, nasleduje prvé poobedňajšie zoznámenie sa s okolím Viareggio. Ďalšie dni nás čaká celodenný program, ktorý sa začína okolo 09.00 h. Počas pobytu je pripravených 5 trás a dva voľné dni. Jeden voľný deň si vyrazíme na fakultatívny výlet do Florencie, druhý voľný deň si môžete užívať slnka pri mori, alebo je možnosť cyklistických potuliek (cca 20 km) v okolí jazera a hôr s cyklosprievodcom, možnosť zažiť plavbu loďou po jazere aj s bicyklami a obedom na palube lode (fakultatívny výlet a plavba loďou nie je v cene zájazdu).
Program a následnosť trás sa odvíja od aktuálnej predpovedi počasia a kolektívnych síl a záujmov. Poradie trás určuje cyklosprievodca, každý večer podá i podrobný výklad k nasledujúcemu dňu.

Cieľmi jednotlivých etáp okrem samotnej cesty budú
Pisa
Stacks Image 845

medzi toskánskymi olivovými hájmi, vinicami a vilami sa ukrýva malé, no významné mestečko, dnešné hospodárske centrum Toskánska, ktoré v stredoveku kraľovalo Stredomoriu. Pisa otvorila obchodné cesty do Španielska a severnej Afriky, čo jej prinieslo nesmierne bohatstvo, o ktorom dodnes svedčia slávne stavby ako Dóm, baptistérium, ale predovšetkým Torre Pendente- šikmá veža na námestí zázrakov, kde strávime jeden krásny deň. Trasa je ukončená kúpaním v mori pri prírodných piesočných dunách
Grave di Chianti
Stacks Image 821

Autobusom sa z rovinatého kraja odvezieme do kopcovitého vnútrozemia pod Florenciu, do vinárskej oblasti Chianti, do okolia mestečka Grave di Chianti, typického svojimi chránenými značkami červených vín a kvalitnou gastronómiou. Značka Chianti je najstaršou registrovanou chránenou značkou vína. Spoznáme krásy Toskánskeho vidieka z bicykla, stredoveké hrady, kláštory a malebné dedinky uprostred viníc Chianti, farebné trhy plné čerstvých syrov, údenín, ovocia a zeleniny. Ochutnávky vín, olivových olejov a miestnych produktov ponúknu početné vínne statky.
Lucca
Stacks Image 853

je jedinečná mozaika renesančného mesta. Mesto si zachovalo svoje hradby, uprostred ktorých nájdete úplne nedotknuté stredoveké mesto. Raritou je bicyklom sprístupnený okruh vedúci po hradbách okolo celého mesta. Následne za hradbami navštívime slávne pamiatky ako Duomo di San Martino – hlavný chrám a katedrála mesta, Piazza dell’Anfiteatro – hlavné námestie, Palazzo Pfanner nádherný meštiansky palác z roku 1667 a iné. Lucca bolo kedysi druhé najväčšie mesto v Taliansku po Benátkach, ktoré zbohatlo na obchode s hodvábom. Trasa z časti vedie po riečnej hrádzi a končí pri jazere, kde je možno pozorovať vtáctvo z drevených mól šikovne ukrytých v rákosí jazera, následne je možné kúpanie v bazéne kempu alebo v mori.
Massa - Carrara
Stacks Image 961

Na bicykli sa zoznámime s provinciou Massa – Carrara, nachádza sa na severe Toskánska. Je to veľmi rozmanitá oblasť, ktorá ponúka nádherné pláže a more, obdivovať tu taktiež môžeme nádhernú prírodu s jaskyňami, horami, kultúrne sa môžeme vzdelať v početných múzeách, zámkoch alebo nádherných kostoloch. Dominantou provincie sú určite Apuánske Alpy. Tie celú oblasť chránia svojimi štítmi a majestátnymi vrcholmi. Najvyšší vrchol Monte Pianino meria približne 2 000 m.n.m.. Je to historicky veľmi významné pohorie, pretože sa tu vytesával mramor, a to už v románskom období.
Massa a Pietrasanta
Stacks Image 991

Ďalej navštívime mestá Massa a Pietrasanta. V Masse navštívime hrad s výhľadom na pobrežie, Apuánske Alpy i mramorové lomy a navštívime jej historické námestie a park. Pietrasanta Vás očarí svojím námestím a chrámom. Trasa z väčšej časti vedie popri mori a je teda spojená s možnosťou kúpania v mori, tak ako i počas prvej cyklotúry v okolí Viareggio
Carrara
Stacks Image 1002

Carrara je svetoznáme mesto, ktoré leží na úpätí Apuánskych Álp. Preslávilo sa svojimi mramorovými lomami. Prvá zmienka o Carrare sa objavila v 10. storočí. Samotné mesto má niekoľko kúzelných zákutí, napríklad elegantnú Piazzu Alberica. Ulice často lemujú dielne a sochárske ateliéry. Všetky architektonické skvosty sú tu ozdobené úžasným mramorom, stojí za to ich vidieť! Napríklad námestie Piaza Alberica je celé dláždené mramorom. Nachádzajú sa tu paláce zo 17. a 18. storočia.
Viareggio
Stacks Image 1022
je obklopené rovinatými zalesnenými prírodnými chránenými oblasťami, zo západu obklopené morom a piesočnými dunami, od východu riekou a jazerom, kde je možné pozorovať vtáctvo z drevených mól, alebo preplaviť ho loďou. Spoznáme tu pánske statky, vily i prepychovú obchodnú a hoteliérsku promenádu centra Viareggio, vyhľadávanej turistickej destinácie európskej smotánky už od 19. St. Otvorené more a piesočné pláže poskytujú všetky služby a relax, ktoré obohatia každý deň programu zájazdu.

Program zájazdu
 1. deň: odchod v piatok z Bratislavy v podvečerných hodinách cca o 19.00 h (Brno 16.00h)
 2. dopoludnia ubytovanie, potom cyklotúra v okolí Viareggio cca 30 km, bez prevýšenia
 3. deň: vidiekom, pozdĺž riečnej hrádze do mesta Lucca, rovinatá etapa, cca 75 km
 4. deň: voľný deň alebo celodenný fakultatívny výlet autobusom bez bicyklov do Florencie
 5. deň: cyklistickým chodníkom po pobreží a intravilánom miest Massa a Carrara, mierne prevýšenie do 220 m.n.m, cca 80 km
 6. deň: rovinatá etapa do mesta Pisa, cca 36 km
 7. deň: voľný deň, možnosť cyklistických potuliek (cca 20 km) v okolí jazera a hôr s cyklosprievodcom, možnosť plavby loďou po jazere aj s bicyklami, obed na palube lode alebo fakultatívny výlet do San Gimignano + Voltera
 8. deň: autobusom do vnútrozemia k mestečku Grave di Chanti, cyklistický okruh vinicami a pamiatkami, trasa je kopcovitá, terén asfalt a šotolina, cca 25 km, degustácie vo vínnych statkoch Vám však kopcovitý terén spríjemnia
 9. odchodový deň, uvoľnenie a odovzdanie bungalovu do 10.00 h, voľný program, v poobedných hodinách odchod s 2 h zástavkou v obchodnom dome
 10. deň: nedeľa -príchod do Bratislavy v ranných hodinách cca do 10.00 h
Časť trás vedie i po nespevnených ale udržiavaných cestách a chodníkoch, po utlačenej hline, či šotoline, napr. cyklochodníkmi popri pláži a piesočných dunách, či medzi poliami a vinicami, preto neodporúčame použiť cestný bicykel. Nejde však o žiaden nezjazdný terén je určený bežným cykloturistom.

Fakultatívny výlet do Florencie
Stacks Image 1076
Fakultatívny výlet do San Gimignano (UNESCO) a mesta Voltera
Stacks Image 1078